W tym roku moja ogrodnicza biblioteczka, która zajmuje już cały regał, powiększyła się o wiele ciekawych publikacji. Wszystkie to idealne książki prezenty dla ogrodnika i przyrodnika. Oto krótki przegląd nowości wydawniczych 2023 roku.

Książki prezenty podzieliłam na kilka grup, tak aby łatwiej było wybrać odpowiadającą nam lub naszym bliskim ogrodnikom tematykę.

Książki dla miłośników kwiatów

Kwiaty bez ogródek. Łukasz Skop.

Kwiaty bez ogródek

Kwiaty bez ogródek książka wydana przez Wydawnictwo Poznańskie to portret 40 gatunków kwitnących roślin ogrodowych. A wszystko to napisane językiem ciekawym, wciągającym w lekturę. Nie jest to typowy leksykon kwiatów, to raczej kwiatowe opowieści okraszone często zabawnymi historiami z życia autora-ogrodnika.

Atlas roślin ogrodowych.

Ogrody Zacisza

Książka Agnieszki Gawłowskiej Atlas roślin ogrodowych. 200 gatunków ozdobnych wydana przez Wydawnictwo SBM ,to bogato ilustrowany leksykon roślin ogrodowych.

Relaks zamiast roboty, czyli jak tworzyć ogrody odporne na suszę.

Książki prezenty dla ogrodnika

Relaks zamiast roboty” książka  Annette Lepple wydana przez wydawnictwo Zysk i s-ka , to lektura obowiązkowa dla wszystkich zabieganych ogrodników, którzy mają niewiele czasu na ogród. Jeśli chcesz aby to był ogród ozdobny, a nie wyschnięty trawnik, to jest to książka dla ciebie.

Książka dla hodowców warzyw

Miejski ogród. Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach

Uprawa warzyw i ziół na balkonach i tarasach

Miejski ogród książka Pawła Krystiana Beresia i Beaty Bereś, wydana przez Wydawnictwo Dragon, szczegółowo przedstawia warunki, jakie należy spełnić, aby ta uprawa tarasowo-balkonowa była owocna. Praktyczne obserwacje dotyczące uprawy poparte są bogatą wiedzą naukową specjalisty ochrony roślin jakim jest współautor książki dr Paweł Bereś, prof. IOR w Rzeszowie.

Książki dla przyrodników

Dżungla w ogrodzie

Książki prezenty dla przyrodnika

Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzie wokół nas to książka wydana przez wydawnictwo Marginesy. Autor Dave Goulson, brytyjski profesor biologii, ekolog, obrońca przyrody to także ogrodnik i sadownik. Na czas czytania książki zostaje naszym przewodnikiem po swoim ogrodzie i jego często niezauważanych mieszkańcach.

Szarak za miedzą. Prywatne życie pola.

Ogrody Zacisza

Szarak za miedzą to urocza książka wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Jej autor John Lewis-Stempel pochodzi ze starej angielskiej rodziny osiadłej w Herefordshire od 700 lat. Po latach wraca do miejsca swojego urodzenia i tam rozpoczyna uprawę roli i hodowlę zwierząt gospodarskich. Poznajemy życie roślin i zwierząt, również szaraków, na tym małym wycinku ziemi.

Naród roślin. Manifest zielonego supermocarstwa.

Manifest zielonego supermocarstwa

Naród roślin Sefano Mancuso, wydany przez Wydawnictwo Libra, to druga książka tego autora po którą sięgam. Poprzednia Rewolucyjny geniusz roślin także została zrecenzowana na moim blogu. Autor w swojej książce przedstawia 7 punktową kartę praw roślin. To oryginalny sposób pokazania mechanizmów koegzystencji roślin ze sobą oraz pozostałymi istotami żywymi.

Alexander Humboldt. Człowiek, który zrozumiał naturę.

Ogrody Zacisza

Alexander von Humboldt – nazwisko znane z nazw geograficznych czy nazw roślin, ale czy znamy i wiemy wiele o osobie która je nosiła? Jeśli nie, to warto sięgnąć po książkę  Andrei Wulf wydaną przez Wydawnictwo Poznańskie  Człowiek, który zrozumiał naturę.

Atlas dzikich roślin jadalnych

Ogrody Zacisza

Nakładem Wydawnictwa SBM ukazała się niezwykle ciekawa książka Atlas dzikich roślin jadalnych autorstwa Moniki Fijołek. W tej bogato ilustrowanej publikacji odnajdziemy 150 gatunków dzikich roślin żyjących obok nas : na łąkach, polach, miedzach, a często też w naszych ogrodach. Wielu z nich do tej pory nie docenialiśmy jako źródło, lub zdrowy dodatek do pożywienia.

Efektywne mikroorganizmy

Książki prezenty

Odzyskać naszą przyszłość to książka Teruo Higa , profesora biologii i ogrodnictwa na Uniwersytecie Kiusiu. Autor jest twórcą i pomysłodawcą zastosowania EM w ogrodnictwie i życiu codziennym.

EM

Efektywne Mikroorganizmy w domu i w ogrodzie dla lepszego wzrostu roślin i dla zdrowia Franza-Petera Mau to kompendium wiedzy o EM. 

Efektywne mikroorganizmy

EM rozwiązania dom i ogród to książka autorstwa Ernsta Hammesa. Ciekawa publikacja dokładnie przedstawia praktyczne zastosowanie EM w codziennym życiu. Przystępnie objaśnia zastosowanie ceramiki EM-X do poprawy właściwości wody, w tym walorów smakowych wody pitnej. Bardzo dokładnie opisuje proces powstawania bokashi i możliwości jego wykorzystania w ogrodzie.

Wszystkie książki dostępne w sklepie polskiego producenta EM – firmy GREENLAND.

Zioła, przyprawy

Zielnik klasztorny

Sekrety Bożej apteki

Zielnik klasztorny Anny Paczuskiej to niezwykle starannie wydana przez Wydawnictwo RM książka przedstawiająca najpopularniejsze zioła uprawiane niegdyś w klasztornych ogrodach.

Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię.

Na koniec świata.

Przyprawy, powszechnie znane i łatwo dostępne dodatki do prawie wszystkich potraw. Współczesnemu człowiekowi wydają się czymś oczywistym. Jednak zanim przyprawy trafiły na talerze przebyły długą, często niebezpieczna drogę. O tym właśnie przeczytamy w książce Norwega Thomasa Reinertsena Berga Na koniec świata. Przyprawy, które zmieniły historię wydanej przez Wydawnictwo Znak Literanova.

Jak widać rok 2023 obfitował w ciekawe książki o tematyce ogrodniczej i przyrodniczej. Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tydzień, więc kto szuka prezentu dla siebie lub kogoś bliskiego na pewno zdąży którąś z tych książek kupić. Jest z czego wybierać.