Jeśli lubisz kwiaty to ta książka jest dla ciebie. Jeśli uprawiasz ozdobne gatunki roślin ogrodowych, to tę książkę warto mieć zawsze pod ręką w swojej ogrodniczej biblioteczce.  Książka Agnieszki Gawłowskiej „Atlas roślin ogrodowych. 200 gatunków ozdobnych” wydana przez Wydawnictwo SB , to bogato ilustrowany leksykon roślin ogrodowych. Na stronach książki przedstawiono 200 gatunków roślin ozdobnych.

Wszystkie przedstawione rośliny przystosowane do uprawy w klimacie Polski i łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Na kolejnych stronach poznajemy rośliny jednoroczne, dwuletnie,  byliny, a także niektóre krzewy. W atlasie znalazło się również miejsce dla traw ozdobnych i roślin wodnych.

Opis każdej przedstawionej rośliny ozdobnej podzielony jest na cztery części.

Wymagania

Pierwsza część zawiera informacje dotyczące wymagań uprawowych, czyli na przykład typ podłoża,  odczyn, nasłonecznienie, wilgotność.

Porady

Ta część zawiera praktyczne wskazówki dotyczące rozmnażania gatunku, czyli termin siewu lub podziału roślin matecznych.

Mnie zaciekawiła porada dotycząca zabarwienia kwiatów hortensji : „ niebiesko kwitnące odmiany hortensji należy podlewać wodą z dodatkiem soli glinu, a różowe wapnować zimą stosując 75 g wapnia na metr kwadratowy gleby”

Zastosowanie

Jak najlepiej wykorzystać dany gatunek – do obsadzania rabat, ogrodów skalnych, na kwiaty cięte.

Charakterystyka

Ta część opisu zawiera porę kwitnienia rośliny, kolor i kształt kwiatów, wysokość, wygląd liści.

Przegląd gatunków ozdobnych jest ułożony alfabetycznie.  Listę rozpoczyna aksamitka, a kończy żmijowiec.  Oprócz popularnych gatunków roślin, spotykanych na co dzień w naszych ogrodach, można poznać także mniej znane gatunki jak na przykład endymion, doroteantus,  dabecja i wiele innych.

Atlas roślin ogrodowych
Kwiatostany i liście

Do atlasu dołączono także krótki słowniczek botaniczny oraz rysunki typów kwiatostanów i liści. Na stronach końcowych znajdziemy indeks nazw polskich i łacińskich.

Jeśli więc zastanawiasz się jakie rośliny ozdobne posadzić w swoim ogrodzie koniecznie zajrzyj do atlasu roślin ogrodowych. Dzięki zwięzłym opisom roślin i praktycznym poradom stworzysz piękny ogród ozdobny cieszący oko ogrodnika .