„Relaks zamiast roboty” – już sam tytuł książki  Annette Lepple wydanej przez wydawnictwo Zysk i s-ka zachęca do czytania. W końcu ja jako ogrodnik perfekcjonista na relaks w ogrodzie rzadko mam czas. Trudno nazwać relaksem plewienie i podlewanie, choć na pewno jest to odpoczynek od codziennych stresów. Podtytuł tej książki – jak tworzyć ogrody odporne na suszę – także jest bardzo aktualny, ponieważ w ostatnich latach coraz częściej w naszych ogrodach panuje susza. Oczywiście czym innym jest susza w Anglii, czym innym susza we Włoszech, a czymś zupełnie odmiennym susza w Afryce. Nie mniej również w Polsce podczas letnich miesięcy brak opadów deszczu daje się we znaki roślinom i ogrodnikom.

Od czego rozpocząć tworzenie ogrodu odpornego na suszę

Klimat

Autorka książki pisze o czym należy pamiętać podczas tworzenia ogrodów odpornym na suszę. Kwestią podstawową jest lokalizacja ogrodu, czyli jaki klimat i jaka ilość opadów jest na danym terenie. Oczywiście można w klimacie górskim hodować rośliny śródziemnomorskie, ale niekoniecznie przeżyją każdą zimę nawet jeśli będziemy je odpowiednio zabezpieczać. Jeśli nawet przeżyją nie zawsze będą stanowiły ozdobę ogrodu, ponieważ często będą musiały odbijać od korzenia, wobec czego na kwitnienie nie mamy co liczyć.

Relaks zamiast roboty
Relaks w kwitnącym ogrodzie

Gleba

Kolejną kwestią jest rodzaj gleby na której chcemy uprawiać rośliny. Jak wiadomo gleby piaszczyste wysychają bardzo szybko. Z kolei gleby gliniaste i podmokłe dłużej utrzymują wilgoć. Dlatego rośliny wybieramy odpowiednio do rodzaju gleby.

Rośliny

Aby ogród był jak najmniej kłopotliwy trzeba też wybrać rośliny odpowiednie do klimatu jaki panuje w naszym regionie. Autorka stawia ciekawą tezę – nasza wizja ogrodów ukształtowała się głównie na wzór ogrodów angielskich. Klimat Anglii bogaty w opady deszczu i łagodnie temperatury sprzyja rozwojowi bujnej zielonej roślinności. Nawet słynny angielski trawnik wygląda tak pięknie tylko w Anglii. Uzyskanie idealnego trawnika w Polsce jest możliwe, wymaga jednak systematycznego nawadniania. Dlatego warto ograniczać trawnik do minimalnych przestrzeni, a w miejsce trawy sadzić już nie tylko osławione i modne ostatnio kwietne łąki, ale też inne rośliny okrywowe po których można chodzić.

Ogrody odporne na suszę  kwietna łąka
Kwietna łąka

W książce znajdziemy leksykon roślin ogrodowych, które potrafią rosnąć w trudnych warunkach klimatyczno-glebowych i mają niewielkie wymagania. Poza oczywistymi gatunkami jak np. trawy, autorka poleca też rośliny o szarych liściach czy np. opuncje.

Rodzaje ogrodów odpornych na suszę

Kształtowanie swojego własnego ogrodu należy rozpocząć od decyzji jaki typ ogrodu chcemy stworzyć – czy ma być to ogród śródziemnomorski, czy raczej ogród żwirowy lub ogród traw. Ciekawym elementem architektonicznym w ogrodzie narażonym na suszę są ogrody wertykalne. I nie chodzi tu o zielone ściany tak modne obecnie w przestrzeniach miejskich. Autorce omawia kamienne murki. W szczelinach pomiędzy kamieniami murków można sadzić odpowiednie do tego rośliny.

Kolejny rozdział książki obejmuje zasady projektowania ogrodów na skarpach i zboczach, czyli w trudnych warunkach z uwagi na niestabilność podłoża.

Relaks zamiast roboty
Gotowy plan nasadzeń

Książka nie jest tylko zbiorem teorii na temat ogrodnictwa. Zawiera dokładny opis kilku różnych typów ogrodów, które projektowała na życzenie właścicieli. Były to zarówno wielkie ogrody, w których można sadzić morze kwiatów bądź traw, jak również 400 metrowy angielski ogród przydomowy. W ostatnim rozdziale książki znajdziemy gotowe rysunki-projekty nasadzeń roślin w konkretnych stylach ogrodów. Według nich możemy stworzyć ogród śródziemnomorski, ogród traw, rabatę letnich kwiatów i wiele innych.

Relaks w ogrodzie, albo chociaż mniej pracy

W dzisiejszych czasach susza coraz częściej daje się we znaki, a ogrodnicy mają coraz mniej czasu na zajmowanie się swoimi ogrodami. Warto przeczytać książkę, która pomoże nam w doborze odpowiednich roślin ozdobnych do naszych ogrodów. Właściwy wybór gatunków o małych wymaganiach wodnych pozwoli zaoszczędzić czas i siły oraz sprawi, że ogród pomimo upałów będzie wyglądał kwitnąco.