Niektórzy za Benjaminem Franklinem twierdzą, że tylko śmierć i podatki są rzeczą pewną w życiu. Heraklit z Efezu dodaje do tego jeszcze zmiany. Zmienia się wszystko, w tym nasze podejście do ogrodnictwa także tego małoobszarowego – przydomowego, działkowego. Coraz więcej osób rezygnuje z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz ochrony biologicznej. Jednym z preparatów mikrobiologicznych są tzw Efektywne Mikroorganizmy ( EM). Wiele interesujących informacji na ich temat można uzyskać podczas lektury książek dostępnych w sklepie polskiego producenta EM – firmy GREENLAND.
Odzyskać naszą przyszłość
” Odzyskać naszą przyszłość” to książka Teruo Higa , profesora biologii i ogrodnictwa na Uniwersytecie Kiusiu. Autor jest twórcą i pomysłodawcą zastosowania EM w ogrodnictwie i życiu codziennym. Jego badania nad efektywnymi mikroorganizmami i ostateczne opracowanie technologii EM przyniosły mu międzynarodowe uznanie.
W swojej książce opisuje własne doświadczenia ze stosowaniem EM do rozwiązywania różnych problemów środowiskowych np. skażenia wody morskiej w zatokach wykorzystywanych do hodowli małży czy rekultywację gleby skażonej pestycydami. W kolejnych rozdziałach poznajemy sukcesy ale także opór wobec stosowania EM.
Poznajemy filozofię życiową autora. Profesor Higa uważa, że EM stanowią panaceum wszystkich bolączek współczesnego rolnictwa i wielu innych dziedzin życia. Jako naukowiec społecznik marzy, aby EM trafiły do wszystkich krajów świata. Sam dostarczał preparaty i uczył ich zastosowania rolników zagrożonej głodem Korei Północnej.
Wierzy, że stosowanie technologii efektywnych mikroorganizmów uczyni świat lepszym – ludzie będą żyć w pokoju, zgodzie, zdrowiu, braterstwie,mając pod dostatkiem dobrej żywności. Piękna i raczej mało realna wizja przyszłości, ale książkę warto przeczytać by zrozumieć sposób myślenia twórcy EM.
Efektywne mikroorganizmy w domu i w ogrodzie
„Efektywne Mikroorganizmy w domu i w ogrodzie dla lepszego wzrostu roślin i dla zdrowia'” Franza-Petera Mau to kompendium wiedzy o EM. W kolejnych rozdziałach książki poznajemy ciekawą historię badań prowadzących do odkrycia EM. Dowiemy się z niej jakie mikroorganizmy wchodzą w skład EM, jakie są postacie preparatów, czym różni się EM od EM-X.
Autor przedstawia proces samodzielnej „produkcji”, choć tak na prawdę namnażania EM w warunkach domowych. Równie dokładnie opisany został cykl wytwarzania bokashi.
W następnej kolejności poznamy przykłady zastosowania EM w uprawach warzyw, roślin ozdobnych, sadów a nawet trawników. Ponadto dzięki swoim właściwościom oczyszczającym EM można używać do poprawy jakości wody w różnych typach zbiorników np. w akwarium, oczku wodnym, basenie ogrodowym a nawet szambie.
EM można wykorzystywać także do utrzymania czystości w domu, czy przedłużania trwałości produktów spożywczych ( warzyw i owoców) jak również kwiatów ciętych w wazonach.
Ostatni rozdział zachęca do stosowania EM w medycynie. Jednakże cytując autora ” EM-X nie jest lekarstwem”. Jeśli ktoś chce stosować EM podczas choroby powinien skonsultować to z lekarzem.
EM rozwiązania dom i ogród
„EM rozwiązania dom i ogród” to książka autorstwa Ernsta Hammesa.
Kolejna ciekawa publikacja dokładnie przedstawia praktyczne zastosowanie EM w codziennym życiu. Przystępnie objaśnia zastosowanie ceramiki EM-X do poprawy właściwości wody, w tym walorów smakowych wody pitnej. Bardzo dokładnie opisuje proces powstawania bokashi i możliwości jego wykorzystania w ogrodzie.
Dla ogrodników najciekawsza część książki to informacje dotyczące nawożenia przy zastosowaniu EM, które można łączyć z nawożeniem organicznym i mineralnym. Roztwór EM jak wszystkie preparaty mikrobiologiczne najlepiej stosować do podlewania roślin podczas deszczowej pogody.
EM poprawiają kiełkowanie, więc można wykorzystać je do zaprawiania nasion.
Autor uważa, ze stosowanie EM przez kilka lat prowadzi do takiego wzmocnienia roślin i ich odporności, że większość szkodników zniechęca się do żerowania na chronionych w ten sposób warzywach. Podobno nawet ślimaki nagie rezygnują z konsumpcji roślin traktowanych EM. Z kolei opryskiwanie starych, chorujących drzew może przyczynić się do poprawy ich kondycji.
Czy warto?
Czy warto czytać książki? Tak, bo można poznać podstawy teoretyczne powstawania, działania, a w końcu także dokładne przepisy wykorzystania preparatów opartych na EM w ogrodzie i nie tylko.
Czy warto stosować EM? Czytając ww książki i opisane w nich pozytywne efekty stosowania pożytecznych mikroorganizmów myślę, że tak. Jeśli tylko będę miała okazję przetestować preparaty zawierające EM, to na pewno opiszę ich działanie.
Dodaj komentarz