Na północy Włoch, w miasteczku Varese położonym obok jeziora o tej samej nazwie, możemy odwiedzić piękny park willi Toepliz. Sam park warto zwiedzić nie tylko z uwagi na atrakcyjne założenia roslinne, ale również z powodu polskich właścicieli villi i parku – Toeplizów.

Historia parku i willi Toepliz

Villa Toeplitz została zbudowana w 1901 roku, nosi imię polskiego bankiera Józefa Toeplitza, który kupił ją w 1914 roku. Nowy właściciel powiększył park otaczający willę do 8 hektarów. Wraz ze swoją małżonką Jadwigą Mrozowską zatrudnił francuskiego projektanta ogrodów L. Collin – A. Adam & C, który zaprojektował wszystkie wodne instalacje ogrodu.

Ogrody Zacisza
Plan parku

Ambitny projekt to prawdziwe dzieło inżynierii wodnej : woda doprowadzona z Monte Martica zasila liczne elementy wodne parku. Dzięki temu możemy podziwiać monumentalnego schody i porfirowe wodospady przerywane mozaikowymi fontannami i szarym marmurem z Carrary. A wszystko to pośród roślinności parku z cyprysowymi żywopłotami, drzewami iglastymi i otwartymi przestrzeniami trawników. W ten sposób park połączył włoski i angielski styl projektowania ogrodów.

Spacer po ogrodzie

Do willi prowadzi kamienny most nad drogą. Dawniej łączył ona park willi z sadem należącym do majątku Toeplizów. Dzisiaj to doskonałe dojście z parkingu do parku. Wstęp do parku jest wolny.

Park willi Toepliz
Most prowadzący do parku

Villa Padronale

To pierwszy budynek po wejściu na teren parku – obecnie mieści obserwatorium Uniwersytetu Insubria. Przed willą znajdują się dwa stawy.

Villa Residenziale

W dawnym budynku mieszkalnym, służącym jak dom dla gości, obecnie ma siedzibę Museo Castiglioni, poświęcone kulturze i sztuce Afryki.

Park villa Toepliz
Villa residenziale – obecnie muzeum etnograficzne

Woda – kaskady, fontanny, stawy

Fontanna w parku
Fontanna centralna

Woda jest wszechobecna w parku. Największe wrażenie zrobiły na mnie kaskady spływające z wzniesienia równolegle do schodów prowadzących do Belwederu.

Belvedere
Belweder

Sama nazwa tej budowli mówi o swoim przeznaczeniu – pięknie widzieć. Wszak z belwederu możemy podziwiać cały park i jego wodne atrakcje.

Oprócz kaskad są tu także mniejsze i większe zbiorniki wodne, fontanny, strumyki czy wreszcie basen. Wszystkie te wodne instalacje przeszły gruntowny remont w 2020. I znów mogą cieszyć oczy spacerowiczów.

Kaplica

Kaplica w parku
Kaplica

Na szczycie wzgórza, powyżej belwederu, rodzina Toeplizów zbudowała kaplicę zaprojektowaną przez architekta Goraśkę z malowidłami Henryka Rosena.

Obok willi, na cmentarzu Sant’ Ambrogio Olona, są pochowani Józef Toepliz, Jadwiga Mrozowska Toepliz i jej rodzice. Grób w przeciwieństwie do parku jest zaniedbany i robi przykre wrażenie całkowitego zapomnienia.

Grób Toeplizó
Grób rodziny Toepliz

Po śmierci Józefa Toeplitza willę i park odziedziczyła jego żona i syn Ludovico, którzy po zakończeniu II wojny światowej sprzedali je braciom Mocchetti z Legnano. W 1972 roku nieruchomość została zakupiona przez gminę Varese i od tej pory park jest dostępny dla każdego.

Flora parku

Toepliz
Widok na park z Belwederu

Spacerując po parku odnoszę wrażenie, że wszystkie rośliny stanowią tylko tło dla instalacji wodnych. Drzewa iglaste różnych gatunków, kasztanowce, brzozy, buki rosną jako solitery lub tworzą formowane żywopłoty. Nie znajdziesz tu rabat kwiatowych – pewnie zbyt trudno utrzymać bujność kwiatów w upalne włoskie lato. Pomimo to park jest piękny i wart odwiedzenia.