Już czas – jest połowa marca zaczynam siew pomidorów gruntowych. Zostało dwa miesiące do Zimnych Ogrodników, czyli optymalny termin siewu.

Jakie odmiany wybrać?


Podobnie jak w przypadku odmian pomidorów szklarniowych przygotowania zaczynają się zimą. I są dużo trudniejsze, bo i wybór odmian gruntowych znacznie przekracza ilość odmian szklarniowych. Tak więc w długie zimowe wieczory studiuję e-katalogi nasion i opinie ogrodników. Potem z tysięcy wybieram 25 nowych odmian. Wreszcie nadchodzi pora podjęcia decyzji, które odmiany z lat ubiegłych dołączą w tym roku do tych nowo zakupionych i ile roślin z każdej odmiany posieję. To najtrudniejszy etap prac przygotowawczych, bo niestety teren uprawy mam ograniczony i więcej niż 120 krzaków nie zmieszczę.
Wreszcie po kilku dniach rozważania wybieram zestaw na ten rok. I do dzieła.

Siew pomidorów gruntowych – przygotowania

Odkażanie nasion

Ogrody Zacisza
Odkażanie nasion


Podobnie jak w ubiegłych latach wszystkie niefirmowe nasiona odkażam 15min w 1% roztworze nadmanganianu potasu. Do tego celu zakupiłam małe pojemniki kosmetyczne, aby prowadzić równoczasowo odkażanie 20 odmian nasion. Do każdego pojemniczka i jego wieczka nalewam minimalną ilość roztworu nadmanganianu i wkładam nasiona. Odkażam tylko taką ilość nasion ile posieję, ponieważ odkażanie to także moczenie nasion. Nasiona które zostały zamoczone powinny być posiane. Po 15 minutach wyjmuje nasiona na papierowy ręcznik i je obsuszam.

Siew pomidorów gruntowych
Suszenie nasion

Odkażanie i suszenie nasionek jest pracą żmudną i czasochłonną. Jednak jest jedynym sposobem zabezpieczenia roślin przez chorobami wirusowymi. Kto choć raz bezsilnie patrzył jak giną jego pomidory zarażone wirusem mozaiki, a cała praca włożona w ich uprawę przepada, ten nie pożałuje godziny na odkażanie nasion. Po odkażaniu nasiona można dodatkowo zaprawiać, aby ograniczyć narażenie na choroby grzybowe.

Podłoże i pojemniki do wysiewu

W tym roku wysiewam do podłoża profesjonalnego Hartmann do multiplatów. Wypełniam nim palety rozsadowe 0 84 komórkach. Ponieważ palety nie są nowe, to odkaziłam je 2% roztworem Huwa San.

Siew pomidorów gruntowych
Wielodoniczka ( paleta rozsadowa)

Ogrodnik precyzyjny

Przed wysiewem przygotowuje tabelkę, w której każda komórka wielodoniczki jest opisana. Po posianiu w odpowiednie okienka tabeli wpisuję skróty nazw pomidorów i staram się nie pomylić. Przy 100 odmianach nie jest to łatwe, ale mam lata praktyki.

Siew pomidorów gruntowych

Po przygotowaniach nadchodzi pora siewu. Każde nasiono podpisane i zapisana ilość wysianych nasion. Pozostaje ostrożnie podlać, przykryć plastikowym kloszem i czekać na pierwsze wschody. A potem ta radość obserwowania kiełkujących roślinek, liczenia codziennych wschodów. Po prostu – amore pomodore.