W tym roku moja szklarnia będzie malinowa. Oczywiście nie pomaluję stelażu ani nie posadzę malin. Po prostu w tym roku stawiam na malinowe odmiany pomidorów i do tej grupy należą pomidorowe nowości. Towarzyszą im sprawdzone odmian z ubiegłego roku, w tym niewielka domieszka żółto-pomarańczowych słodziaków.

Obie nowe malinowe odmiany pomidorów szklarniowych to właściwie odmiany profesjonalne.

Pomidorowe nowości

Roselady F1 to odmiana wysoka, wczesna, bardzo plenna. Nadaje się do uprawy w szklarni i w gruncie. Owoce są mięsiste, o wadze do 160g, malinowe, zebrane w grona, odporne na pękanie. Odmiana odporna na nicienie, werticiliozę i fuzarium. Wymaga obfitego nawożenia i podlewania. Hodowcą odmiany jest MoravoSeed, a nasiona sprzedaje WegAna i PNOS.

Pomidor szklarniowy Roselady
Roselady F1

Pink Rock F1 to wczesna, bardzo plenna odmiana pomidora malinowego wielkoowocowego. Owoce smaczne, mięsiste, kuliste, lekko karbowane, o wadze 250-270 g , o bardzo dobrej trwałości pozbiorczej. 4-6 owoców w gronie. Producent radzi uprawiać na 6-8 gron. Po zaszczepieniu możliwa uprawa na 15 gron. To bardzo dobrze, bo mam zamiar zaszczepić tą odmianę na podkładce Arnold F1. Rośliny o krótkich międzywęźlach. Hodowcą odmiany jest Yuksel Tohum i są dostępne w opakowaniu po 5o nasion.

Pomidorowe nowości Ogrody Zacisza
Pink RockF1

Arnold F1 to podkładka do szczepienia pomidorów. Planuje zaszczepić 5 pomidorów i porównać wzrost roślin szczepionych i nieszczepionych. Szczególnie ciekawi mnie wskazywane przez producenta podkładki wspieranie utrzymania dobrego zawiązywania owoców pomidora podczas upałów. Jest to dla mnie tak istotne, ponieważ latem temperatura w szklarni potrafi osiągnąć 50 st C.

Pomidory sprawdzone w ubiegłym roku

Także i w tym sezonie nie może zabraknąć odmiany Brandy Boy firmy Burpee. W końcu nie bez powodu trafił na moja listę szklarniowych przebojów roku 2023 . Ten bardzo plenny i smakowity pomidor był także odporny na choroby i niedobory wapnia.

Burpee pomidory
Brandy Boy – szklarniowy przebój 2023 roku

Honey Moon ponownie zagości pod szklarniowym dachem, czyli kolejna malinówka z poprzedniego roku.

Dwie pozostałe odmiany z trójki najsmaczniejszych odmian szklarniowych czyli Merrygold i Orange Wellington też postaram się zmieścić, bo są tego warte. Poza tym będą stanowiły kolorystyczne urozmaicenie swoja żółto-pomarańczową barwą.

Pomidorowi weterani szklarniowi

Podobnie jak w ubiegłych latach nie może zabraknąć odmiany Sungold, której obecnie brakuje w sprzedaży, posiałam ostatnie dwa nasionka. Także ostatni raz dam szansę Odat’owi, który w poprzednim roku nie wykiełkował, oraz odmianie Umamini.

Wieści z mnożarki

Pomidorowe nowości wysiane w środę zaczynają kiełkować. Na razie pierwsza siewka podkładki Arnold i Roselady. Cudowny widok. Czekam na kolejne.

Pomidory szklarniowe
Roselady kiełkuje