Rok w ogrodzie – ogrodnicza premiera książkowa tego roku. Publikacja Wydawnictwa SBM autorstwa Joanny Mikołajczyk, to znakomita lektura dla ogrodnika. Bogato ilustrowana książka zawiera nie tylko kalendarz prac w każdym miesiącu, ale także dużą dawkę wiedzy obejmującą wielu aspektów uprawy ogrodu.

Książka została podzielona na trzy części.

Ogrodnicze ABC

Część pierwsza, to szereg porad niezbędnych przede wszystkim dla osób zakładających ogród lub rozpoczynających swoją przygodę z ogrodem. Przed rozpoczęciem prac ogrodniczych autorka sugeruje przeanalizować klimat panującym w naszym regionie Polski i rodzaj gleby. Dalej radzi, jakie narzędzia są niezbędne do prac ogrodniczych. Kolejny rozdział omawia tzw małą architekturę – ścieżki, murki altany ale także rośliny strukturalne – żywopłoty, trawniki, kwietne łąki.

W książce nie zabrakło porad jak tworzyć ogród kwiatowy, warzywnik, mini sad, ogród ziołowy czy ogród w donicach. Bardziej zaawansowani ogrodnicy znajdą w książce porady dotyczące wykonania oczka wodnego, stworzenia ogrodu różanego czy skalnego, wrzosowiska, a nawet własnej winnicy.

Rok w ogrodzie
Cięcie drzew i krzewów – praktyczne porady

Następny rozdział to pielęgnacja ogrodu czyli zabiegi, które musimy wykonać, aby w naszym ogrodzie rośliny rosły pięknie i bujnie. Przede wszystkim chodzi tutaj o nawadnianie, odchwaszczanie, odpowiednie nawożenie roślin, przycinanie drzew i krzewów, ale także rozmnażanie roślin. Na kolejnych stronach autorka opisuje często występujące choroby i szkodniki roślin oraz sposoby zapobiegania i ich zwalczania.

Kalendarium czyli rok w ogrodzie

Kalendarium jest podzielone na 4 pory i mniejsze okresy czasu np. przedwiośnie. W każdym takim rozdziale otrzymujemy informacje jakie prace należy wykonać w ogrodzie ozdobnym i użytkowym.

Ogrody Zacisza
Prace w ogrodzie – kwiecień i maj

Atlas roślin

Ostatnia część książki nie jest tak zwykłym zestawieniem roślin ogrodowych. Rośliny podzielono na grupy np. rośliny na żywopłoty – zimozielone i zrzucające liście, rośliny wodne z podziałem strefy, iglaki według wysokości itp. To bardzo praktyczne zestawienie ułatwia dobór roślin. Książkę zamyka alfabetyczny katalog roślin od A jak akebia do Ż jak żywotnik.

Ogrody Zacisza polecają

Rok w ogrodzie to praktyczne kompendium ogrodowe – od planowania, poprzez dobór roślin po ich pielęgnacje. Szczególnie polecany dla początkujących ogrodników. Bardziej doświadczenie ogrodnicy też znajdą wiele ciekawych informacji, często zawartych w tzw. kąciku speca. A wszystko to pięknie ilustrowane – tylko czytać i ruszać do ogrodu.