Nadeszła długo wyczekiwania wiosna. Kwitną kwiaty cebulowe, rozpoczynają kwitnienie drzewa owocowe. Jednym słowem przyroda budzi się do życia. Nieodłącznym elementem przyrody są także niechciani goście w naszych ogrodach – mszyce, ślimaki, pędraki. Jak nad nimi zapanować, aby nie zachwiać równowagi biologicznej? O tym przeczytamy w książce Zbigniewa Przybylaka  250 ekopreparatów na szkodniki i choroby wydanej przez Wydawnictwo Gaj. Jest to 2 tom serii Tradycyjny ogród ekologiczny.

Primum non nocere

Po pierwsze nie szkodzić, ta zasada nie odnosi się tylko do działalności lekarskiej. Także w ogrodzie warto ja stosować dbając o różnorodność biologiczną życia nadziemnego, czyli sadzonych roślin, jak również życia w glebie. Tutaj podstawą jest stwarzanie korzystnych warunków dla naszych niewidzialnych pomocników, jakimi są zwłaszcza grzyby mikoryzowe. Autor przekonuje, jak ważne jest nawożenie organiczne i dbanie o właściwe pH gleby.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Także to kolejne lekarskie powiedzenie ma rację bytu w ogrodach. Odpowiednia agrotechnika, opisana w książce, ma szczególne znaczenie w uprawach szklarniowych, bo pozwala całkowicie uniknąć chorób grzybowych. Ale także w uprawach gruntowych możemy zmniejszyć narażenie roślin uprawnych poprzez dbanie o ich kondycję i odżywienie, odpowiedni dobór odmian, zmianowanie itp.

250 ekopreparatów na szkodniki i choroby

Ogrody Zacisza
Receptury na emulsje owadobójcze

Ekopreparaty grzybobójcze

Prawidłową agrotechnikę warto wspierać stosowaniem ekologicznych preparatów grzybobójczych. W rozdziale 5 autor podaje przepisy na przygotowanie preparatów ziołowych na pospolite choroby grzybowe takie jak mączniaki, zaraza, rdza , parch. Oddzielny rozdział omawia sposoby ochrony pomidorów przed chorobami. Nie zabrakło nawet przepisu na oprysk z serwatki i mleka.

Ekopreparaty owadobójcze

Rozdział 6 to przepisy na odwary ziołowe, sposoby odstraszania kretów i myszy oraz propozycja zastosowania opylania mąka warzyw kapustnych jako sposób na zniechęcenie owadów.

250 ekopreparatów na szkodniki i choroby
Preparaty na bazie mydła do zwalczania chorób i szkodników

Środki owadobójcze mogą powstawać także jako emulsje mydła z odpowiedniki dodatkami wzmacniającymi ich skuteczność np. olejem, naftą, sodą. Zresztą zastosowaniu sody w ogrodzie jest poświęcony cały rozdział 11.

W książce znajdziemy także wskazówki dotyczące wykorzystania mączki bazaltowej oraz popiołu drzewnego w ochronie roślin.

Ogrody Zacisza polecają

Tom 2 serii to moim zdaniem najbardziej praktyczny podręcznik ekologicznej ochrony roślin. Autor z dużą dbałością o szczegóły przedstawia proporcje składników każdej receptury, sposób przygotowania i skuteczność przeciw chorobom i szkodnikom. Warto wypróbować podane przepisy, bo nie dość że nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt domowych, to jeszcze zwalczają lub ograniczają uciążliwe choroby i inwazję szkodników w ogrodach.