Często zastanawiamy się w jaki sposób chronić nasze ogrodowe rośliny. Można stosować środki chemiczne, których z roku na rok ubywa, a te co są nie zawsze są skuteczne. Można korzystać z preparatów mikrobiologicznych, te jednak zwykle występują w dużych i drogich opakowaniach dla profesjonalnych rolników i ogrodników. Na szczęście firma Biofeld wprowadziła w tym roku na ogrodniczy rynek biopreparaty mikrobiologicznych w małych opakowaniach idealnych dla ogrodników i działkowców.

Firma Biofeld zajmuje się produkcją preparatów mikrobiologicznych dla wielu dziedzin przemysłu, ale nas najbardziej interesuje dział uprawa roślin. Do tej pory wszystkie preparaty występowały w dużych opakowaniach dla profesjonalistów. Od tego roku mamy małe opakowania dla ogrodników. Już nie trzeba się martwić, że drogi preparat się nam przeterminuje, bo mamy ilość na 10 ha. W małych opakowaniach znalazły się prawie wszystkie produkty mikrobiologiczne firmy. Oto one.

Trichofit czyli kwiaty, owoce i warzywa power boost

Trichofit wystepuje w dwóch wersjach – do kwiatów oraz do warzyw i owoców. To preparat mikrobiologiczny zawierający swoim składzie zarodniki grzybów z grupy Trichoderma. Skuteczność działania Trichofit opiera się na rywalizacji o niezbędne do życia substraty, pomiędzy zawartymi w biopreparacie naturalnymi kulturami, a szkodliwymi mikroorganizmami kolonizującymi glebę oraz resztki roślin, z których mogą się one przenosić na uprawiane rośliny. W ten sposób zapobiegają pojawieniu się chorób grzybowych, szczególnie odglebowych.

Trichoderma
Trichofit i rośliny dostają power’a

KoloradoControl

Również ten preparat występuje w dwóch wersjach : Larwy i gąsienice kwiaty oraz Larwy owoce i warzywa. Ogranicza straty powodowane żerowaniem szkodliwych owadów i ich larw, w tym stonki ziemniaczanej, bielinka kapustnika i przędziorków.

KoloradoControl działa dwutorowo. Zawarte w preparacie naturalne substancje w połączeniu ze szczepami bakterii Bacillus sp. 10¹° stwarzają szkodnikom niekorzystne warunki dla ich rozwoju na roślinach. Z drugiej strony mogą zaburzać przemiany metamorficzne larw, hamować procesy trawienne, zmniejszać płodności samic i żywotność następnych pokoleń. Działanie preparatu uwidacznia się w ciągu 2–5 dni.  

Zwalczanie pędraków
Kolorado Control wsparcie w walce z larwami

SoilControl

SoilControl to preparat ograniczający występowania i zasiedlania gleby przez szkodniki takie jak: drutowce, opuchlaki, turkucie, pędraki, wciornastki, larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej, a także niektóre nicienie.  Istnieją dwie wersje preparatu dla ogrodników i działkowców : Trawnik STOPędrak oraz STOPędrak owoce, warzywa i kwiaty.

Stop Pędrak
Soil Control czyli gleba pod kontrolą

FitoProtect

Kolejny preparat mikrobiologiczny Naturalne Wsparcie zawierający szczepy Bacillus sub. i jest polecany do stosowania w profilaktyce i zapobieganiu, chorób wywoływanych przez grzyby i bakterie. Chroni przed zgnilizną
korzeni, zarazą ziemniaczaną oraz zgnilizną owoców. Podobnie jak Trichofit szczególnie polecany w uprawie gleby pod sadzenie pomidorów jak zapobieganie zarazie ziemniaczanej,

Biopreparaty Biofeld
FitoProtect – naturalne wsparcie roślin

BioAzot

Wiadomo, że trudno ogrodzie obejść się bez jakiegokolwiek nawożenia. Nie zawsze wystarcza kompost czy obornik. Warto zatrudnić do pomocy bakterie azotowe, czyli bakterie które potrafią pobierać azot z powietrza i przekształcać go formę odpowiednią i dostępną dla roślin. Bakterie azotowe zawarte w preparacie BioAzot aktywnie wiążą azot atmosferyczny, przez co zmniejszają zużycie nawozów mineralnych i poprawiają żyzność gleby.

BioAzot
Bakterie azotowe

Komplezim Compost

To niezwykle skuteczny preparat przyspieszający kompostowanie. Zawiera zestaw mikroorganizmów – bakterii i grzybów, substancji biologicznie czynnych i minerałów stanowiących podstawową pożywkę dla mikroorganizmów oraz kompleks aktywnych enzymów. Stosowanie biopreparatu prowadzi do biokonwersji i humifikacji odpadów organicznych, czyli do powstanie kompostu.

Kompost
Komplezim Compost przyspiesza kompostowanie

Zasady stosowania biopreparatów

Na każdym opakowaniu producent podaje formy aplikacji preparatu – podlewania, opryskiwanie, namaczanie i dokładne stężenie roztworu. Woda stosowana do rozcieńczania powinna być niechlorowana, najlepiej deszczówka, o temperaturze otoczenia. Opryski należy wykonywać rano lub wieczorem, a w dni pochmurne o dowolnej porze.

Biopreparaty Biofeld – moje doświadczenia

W ubiegłym sezonie miałam możliwość testowania kilku preparatów Biofeld.

Trichofit – oprysk pomidorów i ogórków powtarzany raz w miesiącu przyczynił się do ograniczenia presji grzybów chorobotwórczych w uprawie gruntowej. W szklarni przyczynił się do braku konieczności ochrony chemicznej.

BiomagPlon – preparat zawierający bakterie azotowe. Wykonałam jednokrotny oprysk gleby przed rozpoczęciem upraw. Nie stosowałam dodatkowego nawożenia mineralnego azotem. Warzywa rosy bujnie.

Komplezim Compost – wreszcie znalazłam idealny preparat przyspieszający kompostowanie. Stosowany od wiosny do jesieni raz w miesiącu. Przyczynił się do otrzymania idealnego kompostu bez przerzucania pryzmy.

Pozostałe preparaty z ogrodniczego zestawu dopiero wypróbuję w tym sezonie ogrodniczym, o czym oczywiście napiszę na blogu.