Azot jest podstawowym makroskładnikiem plonotwórczym w uprawie wszystkich roślin. Jego dostępność w glebie warunkuje obecność mikroorganizmów, bakterii, które dostarczają go roślinom w dostępnej formie jonów amonowych lub azotanowych. Wraz ze spadkiem ilości materii organicznej w glebach uprawnych spada również ilość pożytecznych organizmów. Wtedy z pomocą przychodzą preparaty biologiczne, w tym zawierające drobnoustroje wiążące azot.
Miesiąc: kwiecień 2023
Jeśli lubisz kwiaty to ta książka jest dla ciebie. Jeśli uprawiasz ozdobne gatunki roślin ogrodowych, to tę książkę warto mieć zawsze pod ręką w swojej ogrodniczej biblioteczce. Książka Agnieszki Gawłowskiej „Atlas roślin ogrodowych. 200 gatunków ozdobnych” wydana przez Wydawnictwo SB , to bogato ilustrowany leksykon roślin ogrodowych. Na stronach książki przedstawiono 200 gatunków roślin ozdobnych.
Sadzenie pomidorów szklarniowych to 3 część dziennika hodowcy pomidorów. Chłodna, a właściwie zimna i mokra wiosna, z dnia na dzień zamieniła się w ciepłą i słoneczną porę roku. Optymistyczne prognozy pogody zachęciły mnie do posadzenia pomidorów w szklarni.
Ogrodnikiem można być w każdej sytuacji niekoniecznie posiadając ogród lub działkę. Wiele warzyw i ziół nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach, a nawet parapetach okiennych. Książka Pawła Krystiana Beresia i Beaty Bereś, wydana przez Wydawnictwo Dragon, szczegółowo przedstawia warunki, jakie należy spełnić, aby ta uprawa tarasowo-balkonowa była owocna. Praktyczne obserwacje dotyczące uprawy poparte są bogatą wiedzą naukową specjalisty ochrony roślin jakim jest współautor książki – dr hab. Paweł Bereś , prof. IOR w Rzeszowie.
Zioła to rośliny, których składniki mają wpływ na metabolizm człowieka. Znajdziemy wśród nich gatunki przyprawowe, lecznicze i trujące. Człowiek od zawsze stosował preparaty ziołowe do leczenia. Ale to w klasztorach rozpoczęto systematyczne obserwacje nad uprawą i działaniem roślin leczniczych.
Początek wiosny to czas intensywnych prac w sadzie.
Po oprysku olejowym i oprysku na kędzierzawość liści brzoskwiń nadszedł czas na przycinanie drzew. Aby drzewa po cieciu nie chorowały warto zabezpieczać rany odpowiednimi preparatami.