W połowie lutego czas zaplanować pierwsze prace w sadzie. Na początek wiosennych zabiegów ochronnych najlepszy jest oprysk olejowy. To pierwszy zabieg ochronny stosowany w sadach tradycyjnych jak również ekologicznych. Pozwala ograniczyć populacje szkodliwych owadów zanim latem namnożą się i spowodują liczne uszkodzenia owoców i samych drzew.
Preparaty olejowe
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów olejowych. Od lat znane sa środki na bazie oleju parafinowego. Od niedawna do ekologicznego zwalczania szkodników stosuje się preparaty na bazie oleju rydzowego Emulpar. Sam olej rydzowy nie powstaje z grzybów, ale jest wytwarzany z nasion lnicznika siewnego, zwanego lnianką lub rydzem. Jest więc substancją pochodzenia roślinnego, w przeciwieństwie do olejów mineralnych parafinowych wytwarzanych z ropy naftowej. Roślinny skład warunkuje brak fitotoksyczności, także w fazie rozwiniętych liści.
Zalety stosowania preparatów olejowych
– skuteczność potwierdzona badaniami i sprawdzona w praktyce
– uniwersalność – opryski są skuteczne wobec wielu szkodników i na wielu gatunkach sadowniczych, ale także warzywnych i ozdobnych
– nie powodują powstawania odporności zwalczanych insektów
– są nieszkodliwe dla środowiska i człowieka
– są alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin
– prawidłowo zastosowane są równie skuteczne jak ochrona chemiczna
Wady
W porównaniu z zaletami wad jest naprawdę niewiele i są takie same jak przy zwalczaniu szkodników metodami chemicznymi. Chodzi o trudność uchwycenia właściwego momentu wykonania zabiegu. Pozostaje śledzenie komunikatów sadowniczych i lustracja sadów.
Preparaty olejowe nie zwalczają wszystkich szkodników drzew owocowych, ale tylko te zimujące w formie jaj. Nie zwalczają przędziorka chmielowca, gdzie zimuje samica i dopiero na wiosnę składa jaja, dlatego konieczny jest drugi oprysk.
Lustracja sadu przed zabiegiem
Przed zastosowaniem oprysku olejowego trzeba obejrzeć swoje drzewka pod kątem obecności szkodników. Sprawdzamy obecność skupisk jaj miodówki gruszowej, przędziorka, misecznika śliwowego, mszyc w tym bawełnicy korówki. Nawet jeśli nie zauważymy jaj warto drzewka opryskać, bo nie jesteśmy w stanie sprawdzić każdej gałązki czy pączka liściowego.
Jak działa Emulpar
Działanie oleju rydzowego jest czysto mechaniczne. Wodny roztwór preparatu pokrywa ciało szkodnika cienką, ale szczelną powłoką uniemożliwiającą oddychanie, przemieszczanie i żerowanie. Wszystko to prowadzi do stopniowego zamierania owadów. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne pokrycie rośliny.
Warunki skuteczności zabiegu
Oprysk roztworem o stężeniu 0,9 – 1,2% należy przeprowadzać przy dodatniej temperaturze otoczenia. Drzewa powinny być suche. Gałązki i kora, zwłaszcza spękana u starszych drzew, muszą być dokładnie pokryte z każdej strony. Preparat powinien spływać z gałązek.
Kiedy stosować Emulpar
Termin stosowania zależy od gatunku chronionej rośliny i zwalczanego szkodnika. W sadzie pierwszy oprysk olejowy przeprowadzamy w okresie bezlistnym. Dla jabłoni jest to stadium tzw mysiego ucha i początek zielonego pąka. Grusze opryskujemy przed kwitnieniem, a śliwy w czasie pękania pąków i zielonego pąka.
Emulpar nie tylko do sadu
Jeśli po wiosennych opryskach zostanie nam jeszcze sporo z litrowej butelki Emulparu, to nie ma zmartwienia. Brak fitotoksyczności pozwala stosować Emulpar także do zwalczania szkodników żerujących na liściach. I nie tylko chodzi o liście drzew owocowych. Można stosować go do ochrony warzyw i roślin ozdobnych, ale to już temat na kolejny artykuł.
Dodaj komentarz