Jak co roku nadszedł czas siewu pomidorów gruntowych. Pomidor – najdoskonalsze warzywo-owoc zajmuje 1/3 części uprawowej mojego miejskiego ogrodu. Na ograniczonym z konieczności terenie może znaleźć miejsce tylko 120 krzaków, więc konkurencja jest duża. Jak w tej liczbie zmieścić nowe odmiany i sprawdzone klasyki ?

Wybór jest trudny i oczywiście bardzo subiektywny. Przez mój pomidorowy ogród przewinęło się około 300 odmian pomidorów. Jedne towarzyszą mi od kilkunastu lat, inne mają swoją szansę tylko raz i więcej się nie pojawiają. W tym roku dałam szansę 130 odmianom, w tym ponad 30 nowościom.

Przygotowanie do siewu

Do wysiewu użyłam podłoża Agaris i nowych palet rozsadowych o 104 oczkach. Wszystkie nasiona, które nie były w oryginalnych opakowaniach odkaziłam 1% roztworem KMNO4. Po odkażeniu nasiona trafiły od razu do podłoża. Zabieg ten wykonałam po raz pierwszy, ponieważ ma on likwidować ewentualne wirusy obecne na nasionach.

Odmiany Toma Wagnera

W tym roku postanowiłam przetestować kilka odmian wykreowanych przez amerykańskiego hodowcę Toma Wagnera, o którym pisałam w październiku 2021 (https://ogrodyzacisza.pl/green-zebra-po-liftingu/). Dołączą do 2 bardzo znanych odmian – Green Zebra i Indygo Rose.

Green Zebra – klasyk Toma Wagner

Będą to między innymi Wagner Blue Green, Wooly Blue Jay,  Flanders Contrast, Helsing Junction Blues, Muddy Waters.  Większość tych odmian to wariacje na temat zielono-antocyjanowego zabarwienia pomidorowej skórki.  Jaki będzie ich smak to się dopiero okaże. Jako że lubię pomidory zielonoowocowe, to powinny mi smakować.

Alice’s Dream

Odmiana wyhodowana przez polskiego hodowcę Zbigniewa Pawluczyka. Późno pojawiające się owoce mają niezwykle atrakcyjny wygląd – żółto-pomarańczowe z fioletowymi prążkami. Ważą 440 g i wg opinii ogrodników są smaczne i dość odporne na choroby.

Galactic Magic Seeds

Blane Horton tworząc swoje odmiany pomidorów poszukuje owoców bardzo atrakcyjnych wizualnie, smacznych i odpornych. Takie właśnie oryginalne mają być dwie nowe odmiany rebeliantów – Rebel Starfighter Prime i Rebel Starfighter VT – sercowaty kształt i wyraźne prążki antocyjanowe na tle malinowym u RSP, a na tle zielonym u RS VT.

Zebry

Zebry zawsze są niezwykle urodziwe, ale ja szukam także smacznych. Nie wiem, czy któraś dorówna Green Zebra Arizona strain, ale kilku spróbuję. Nowe odmiany zebry tworzy Tom Wagner – w tym roku wypróbuję Ananas Zebra i Zebra Rita.

pomidor Zebra Rita
Zebra Rita

Zdarzają się też zebry o nieznanym pochodzeniu, jak choćby Prince Zebra o owocach w kształcie prążkowanych gruszek.

Artisan seeds

Artisan Seeds to firma hodowlana z Kalifornii. Stworzone przez nią nasiona wyróżniają się smakiem, wyglądem, zdrowotnością.

Benevento F1 ( zdjęcie ze strony https://store.growartisan.com/

Benevento F1 – wczesna odmiana befsztykowa, czerwona w żółte paski

Green Bee F1 – zielonoowocowa odmian cherry

Nowe odmiany pomidorów, które w tym roku znajdą się w moim ogrodzie.
Green Bee F1 ( zdjęcie ze strony https://store.growartisan.com/

Captain Lucky – pomidor befsztykowy o kolorystyce zbliżonej do Ananas Noire.

Po owocach ich poznacie

Te słowa z Ewangelii wg Świętego Mateusza mają w sobie głęboką mądrość. Owoce pomidorów będą dopiero za kilka miesięcy. Wtedy okaże się ile z nowości pomidorowych zostanie w moim ogrodzie na dłużej.

Jestem również ciekawa jak sprawdzi się odkażanie nasion, czyli jak wpłynie na kiełkowanie i zdrowotność roślin.