200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion to książka wydana przez Wydawnictwo Gaj autorstwa Zbigniewa Przybylaka. Jest to trzeci tom serii poradników Tradycyjny ogród ekologiczny.

Osoby które rozpoczynają przygodę z ogrodem znajdą tu wiele cennych porad jak odnieść sukces w uprawie kwiatów, warzyw i ziół. Bardziej doświadczeni ogrodnicy dowiedzą się jak udoskonalić swoje metody wysiewu nasion.

Zima to czas, kiedy ogrodnicy i działkowicze rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu. Pierwszym etapem, moim ulubionym, jest wybór nasion, które w tym roku wysiejemy w ogrodzie czy na działce. Wiadomo – zdrowe nasiona to podstawa zdrowych plonów. Autor przedstawia trzy warunki uzyskania zdrowego plonu w ekologicznym ogrodzie : zdrowe nasiona, odpowiednia gleba i bioróżnorodność.

Zdrowe nasiona czyli jakie?

Skąd uzyskać zdrowie nasiona? Najlepiej z własnych zdrowych roślin, którym pozwolimy wytworzyć nasiona. W ogrodzie ekologicznym szczególnie zalecany jest stosowanie nasion tradycyjnych czyli odmian nieheterozyjnych Nasiona tradycyjne ( angielskie heirloom , open polinated), powstają zgodnie z prawami natury, powielają rokrocznie swoje cechy, są bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze i można je co roku zbierać i uzyskiwać kolejne nasiona.

200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion
Samosiejki w ogrodzie – miła niespodzianka na grządce

Kiedy siać

Autor zaleca wysiew zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Jednakże zawsze należy się kierować przede wszystkim warunkami pogodowymi, temperaturą i odpowiednim czasem do wysiewu nasion.

Ekosposoby na bioróżnorodność
Bioróżnorodność – cecha ogrodów ekologicznych

W kolejnym bardzo ciekawym rozdziale opisano dość rzadko jeszcze praktykowane przez ogrodników siewy przed rozpoczęciem zimy. Siewy późno jesienne czy też wczesno zimowe, chociaż obciążone pewnym ryzykiem przemarznięcia nasion, dają różne korzyści dla ogrodnika. Wcześniej uzyskujemy plony – na przykład kwitnące kwiaty czy wcześniejsze marchewki. Niezwykle istotne dla bioróżnorodności są samosiewy. Wiele roślin ogrodowych samo się rozsiewa. Wystarczy pozostawić pojedyncze rośliny na grządce, a w następnym roku uzyskamy tam już kolejne sadzonki bez własnego nakładu pracy. Takie siewki są bardziej odporne na warunki pogodowe, ponieważ kiełkują tylko najsilniejsze nasiona. Również rośliny wyrosną z nich zdrowe i silne. Dodatkowo samosiewy powodują urozmaicenie i bioróżnorodność roślin uprawianych na danych grządkach.

Ogrody Zacisza
Koper -mistrz samosiewów

Zaprawianie nasion

Zaprawianie nasion jest istotnym przygotowaniem nasion do wysiewu. W ekologicznym ogrodzie nie używamy chemicznych zapraw. Można zstąpić je różnymi preparatami roślinnymi lub mineralnymi. Autor podaje dokładne przepisy i sposoby stosowania danego środka zabezpieczającego nasiona.

Jak pozyskać nasiona

Ogrody Zacisza
Nasiona pomidora łatwo zebrać

Kolejny rozdział opisuje sposoby pozyskiwania nasion z warzyw i kwiatów ziół. Tutaj także otrzymujemy szczegółowe informacje na temat właściwego momentu zbierania nasion, ich trwałości i metod przechowywania nasion.

Porady dawnych i współczesnych ogrodników

Kolejne rozdziały przedstawiają sprawdzone porady dawnych ogrodników np. jak poprawić odczyn gleby, jakie nawozy zwierzęce i roślinne są najlepsze. Uzyskamy także odpowiedź na prawie szekspirowskie pytanie : kopać czy nie kopać ? Na zakończenie odwiedzimy współczesny i jednocześnie pionierski ogród ekologiczny państwa Kreczków. Poznając historię tego częstochowskiego ogrodu łatwiej wprowadzić do własnego ogrodu tradycyjne metody uprawy roślin.

Czy warto

Tak, to ciekawy poradnik uprawy ekologicznego ogrodu. Zarówno początkujący jak i doświadczony ogrodnik znajdzie tu informacje do zastosowania na własnym kawałku ziemi. Nawet ja, ogrodnik z dużym stażem, spotkałam tu wiele nowych danych, niespotykanych w innych książkach np. fenologiczny kalendarz wysiewów.

Z zainteresowaniem sięgnę po kolejne tomy serii Tradycyjny ogród ekologiczny – ich recenzje wkrótce na blogu.