Każdy miłośnik kwiatów przyjeżdżający do Amsterdamu odwiedza Keukenhoff, a następnie kieruje swoje kroki na targ kwiatowy , czyli Bloemenmarkt.

Bloemenmarkt położony jest wzdłuż kanału Singel, pomiędzy Muntplein i Koningsplein. Kwiaty, czyli głownie cebulki, nasiona, rzadziej sadzonki są eksponowane na barkach zacumowanych wzdłuż kanału. Barki tworzą długi ciąg sklepów, który wygląda jak uliczka handlowa. Oprócz materiału nasadzeniowego można kupić tam holenderskie pamiątki – kubki, chodaki  z porcelany, breloczki, torby i wiele innych souvenirów.

Historia targu kwiatowego

Początki targu kwiatowego w Amsterdamie sięgają 1862 roku. W tym czasie kupcy podpływali swoimi barkami pełnymi kwiatów, cumowali przy brzegu kanału i od razu prowadzili sprzedaż. I tak tradycja handlowa trwa już kilkaset lat.

Ogrody Zacisza
Rośliny doniczkowe też można tu kupić

Godziny otwarcia

Bloemenmarkt jest otwarty od poniedziałku do soboty od 09.00 do 17.30, a w  niedzielę od 11:00 do 17:30.

Czy warto wybrać się na targ kwiatowy?

Ja dwukrotnie odwiedziła Bloemenmarkt. Po raz pierwszy byłam tam kilkanaście lat temu i byłam zachwycona ilością i różnorodnością oferowanych cebulek kwiatowych.  Kolejny raz poszłam na targ w ubiegłym roku i przeżyłam rozczarowanie. Asortyment cebul kwiatowych nie różnił się od tych dostępnych w polskich sklepach ogrodniczych czy internetowych. Ceny też w zasadzie były podobne. Jedynie oferta nasion kwiatów i warzyw różniła się od tej dostępnej w Polsce i tu można było znaleźć coś oryginalnego.

nasiona warzyw
Nasiona holenderskie

Więc jeśli jesteś w Amsterdamie i podczas spaceru trafisz nad kanał Singel, to przejdź się wzdłuż sklepów z kwiatami – może znajdziesz coś ciekawego do swojego ogrodu. Specjalnie na targ na pewno nie warto się wybierać.