Utworzone w 1990 roku arboretum leśne w Stradomii na terenie Nadleśnictwa Syców nosi imię profesora dendrologii Stefana Białoboka. To idealne miejsce na spacer i odpoczynek, nie tylko w maju.

Arboretum leśne
Mapka arboretum

Jest to jeden z największych parków leśnych w Polsce, zajmuje około 650 ha powierzchni, w tym około 85 ha powierzchni udostępnionych odwiedzającym. Kolekcja obejmuje około 1500 gatunków drzew i krzewów oraz kilkaset gatunków roślin ozdobnych. W zależności od pory roku można podziwiać kwitnące tulipany, piwonie, liliowce. Teraz, na początku maja, zachwyca kolekcja rododendronów i azalii, z których na szczęście sporo przetrwało ostatnie przymrozki.

Ogrody Zacisza
Właśnie kwitną rododendrony i azalie

Co zobaczyć w arboretum

Ogrody Zacisza
Duży staw

Teren arboretum to wielka przestrzeń spacerowa. Mamy do wyboru ścieżki pod drzewami, na łąkach, nad brzegami stawów. Bowiem centralną część parku zajmują trzy stawy. Największy staw przecina drewniany pomost – wielka atrakcja dla spacerowiczów i fotografów.

W arboretum znajduje się również małe alpinarium – o tej porze z uroczo kwitnącym floksem szydlastym.

Arboretum leśne
Azaliowy zakątek nad stawem

Arboretum prowadzi też działalność dydaktyczną – wzdłuż alejek ustawiono tablice edukacyjne, cieszące się szczególnym zainteresowaniem dzieci.

Arboretum leśne Stradomia
Przestrzeni na spacery nie brakuje

Duża przestrzeń arboretum sprawia, że nawet w majowy weekend można znaleźć spokojne zakątki na odpoczynek, ławkę w cieniu czy stół piknikowy. A spacer w akompaniamencie śpiewających paków i kumkających żab jest prawdziwym relaksem.

Jeśli odwiedzasz arboretum w dzień powszedni to możesz zrobić zakupy w punkcie sprzedaży roślin czynnym od 9-17. Wszystkie aktualne informacje warto sprawdzać na stronie FB arboretum.