W miejscowości Lisse niedaleko Amsterdamu znajduje się największy wiosenny park kwiatowy Keukenhof. Na 32 hektarach architekci krajobrazu co roku tworzą nowe zachwycające kompozycje kwiatowe z 7 milionów roślin cebulowych. Prym wiodą tulipany, ale znajdziemy tu również inne gatunki. Wizyta w Keukenhof to niezapomniane i niezwykłe przeżycie dla każdego miłośnika kwiatów i ogrodów.
Początki parku Keukenhof
Zamek Keukenhof został zbudowany w 1641. Zamkowe ogrody obejmowały 200 hektarów. W 1857 roku architekci krajobrazu Jan David Zocher i jego syn Louis Paul Zocher zaprojektowali zamkowe ogrody w stylu angielskim, który do dziś jest podstawą parku.
W 1949 roku grupa 20 hodowców i eksporterów cebul kwiatowych stworzyła projekt wykorzystania parku do eksponowania hodowanych przez siebie cebulek kwitnących wiosną. Pomysł już w pierwszym roku odniósł sukces – w 1950 roku ogród odwiedziło 236 tysięcy osób.
Keukenhof dzisiaj
Obecnie w powszednie dni sezonu cebulkowego Keukenhof odwiedza 25 tysięcy osób, w świąteczne nawet 2 razy więcej, a rocznie 1,5 miliona.
Keukenhof jest wielkim katalogiem holenderskiej branży szkółkarskiej , w którym na żywo możemy obejrzeć wszelkie nowe i starsze odmiany tulipanów i innych roślin cebulowych hodowanych przez 100 szkółkarzy holenderskich. W tym roku po raz 74 ogrody zostały otwarte dla zwiedzających 23 marca, a ich zamknięcie nastąpi 15 maja.
Co można zobaczyć
W tym roku po raz drugi odwiedziłam Keukenhof. Poprzednim razem, kilkanaście lat temu, byłam pod koniec kwietnia. Wtedy wiosna była cieplejsza od tegorocznej i wiele kwiatów kończyło już swoje kwitnienie. Teraz chłodna wiosna nie tylko w Polsce i w Holandii sprawiła, że większość tulipanów dopiero zaczynała kwitnienie, nieliczne wczesne odmiany były w pełni rozkwitu, a odmiany późne były jeszcze pączkach. Równocześnie z tulipanami kwitły tam inne wiosenne kwiaty jak cesarska korona, szachownica perska, liczne odmiany narcyzów i żonkili, zawilce. Jeszcze można było podziwiać szafirki i pojedyncze kończące kwitnienie hiacynty.
Kompozycje kwiatowe
Wszelkie aranżacje kwiatowe oparte są na bazie tulipanów. Niezwykle ciekawe są zestawienia barw kwiatów i te klasyczne kontrastowe czy też mniej oczywiste gdzie kwiaty różnią się tylko odcieniami . Bardzo podobały mi się też połączenie szafirków i tulipanów karłowych. Wszystkie te kwiatowe kompozycje tworzą podłużne pasy, rabaty, czasem okrągłe klomby o różnych wysokościach albo wzory mi przypominające nieco układy francuskich ogrodów pałacowych. Rabaty kwiatowe wyeksponowane są na tle idealnie przeciętych zielonych trawników. Pomiędzy rabatami cicho przechadzają się ogrodnicy usuwając przekwitnięte kwiaty, wyrywając pojedyncze chwasty. podlewając i kosząc trawę.
Wszystkie kwiatowe kompozycje są bardzo dobrze utrzymane i zadbane, a park czysty, co nie jest łatwe do osiągnięcia przy tak olbrzymiej ilości odwiedzających gości. Do parku można także przyjść z pieskiem choć oczywiście trzeba po nim sprzątnąć.
Pawilony parkowe i nie tylko
W parku rozmieszczono kilka pawilonów, w dwóch znajdują się kompozycje kwiatowe, w tym storczyki. Pozostałe pawilony mieszczą sklepiki z pamiątkami i lokale gastronomiczne.
Niewątpliwą atrakcją jest udostępniony do zwiedzania zabytkowy wiatrak. Z balkonu wiatraka można zobaczyć otaczające park pola uprawne z tulipanami.
Jak zwiedzać Keukenhof
Warto wybrać się jak najwcześniej – park jest otwierany o godzinie 8:00. Do godziny 10 ilość zwiedzających jest duża, ale nie były to jeszcze tłumy. Im później, tym ruch w parku jest coraz większy, a alejki coraz bardziej zatłoczone. Oczywiście da się znaleźć ciche zakątki parku, gdzie można spokojnie usiąść na ławce odpocząć i poobserwować przyrodę. Warto wcześniej kupić bilet przez internet do parku na konkretną godzinę i bilet parkingowy. Wtedy wchodzi się do parku bez kolejki i bez nerwów, że zabraknie biletów. Ponadto bilet kupiony przez internet jest nieco tańszy – 19 zamiast 21,50 euro.
Tulipanowa gorączka
Jeśli jeszcze nie byłeś w parku Keukenhof koniecznie go odwiedź. 12 maja kończy się tegoroczna tulipanowa gorączka parkowa, znacznie mniej szkodliwa od tej prawdziwej sprzed 300 lat. Teraz tulipany i inne rośliny cebulowe dokończą swój cykl rozwojowy i zostaną wykopane. Potem od września zespół ogrodników ruszy do sadzenia cebulek, które stworzą nowe kwiatowe dywany na kolejny rok. Warto przejechać 1000 km ( odległość z Polski do Niderlandów) aby ten teatr kwiatowy zobaczyć.
Dodaj komentarz