Każdego roku od marca do października rodzina Cavazza Borghese  zaprasza do odwiedzenie  swojej posiadłości na wyspie  na jeziorze Garda. Dostępne zwiedzającym są 2 apartamenty w neogotyckim palazzo zamieszkałym przez rodzinę właścicieli oraz znakomicie utrzymany włosko-angielski  ogród i park.

Isola del Garda

Isola del Garda pałac

Idola del Garda

Ród Cavazza Borghese

Dostać się na wyspę można jedynie po wcześniejszym internetowym wykupieniu wycieczki na konkretny dzień i godzinę, która obejmuje transport łodzią oraz 2 godzinne zwiedzanie ogrodu i pałacu. Z miasteczek położonych nad jeziorem Garda raz lub dwa razy dziennie wypływa stateczek wycieczkowy wiozący turystów na wyspę, wybrana przeze mnie łódka wyruszała z Maderno. Wszystkie informacje na temat cen biletów i kursów łodzi można znaleźć na stronie www.isoladelgarda.com.

Sama podróż stateczkiem trwa około 20 minut i dostarcza wspaniałych widoków na Gardę, urokliwe przytulone do brzegu miasteczka, okazałe wille, małe porty jachtowe , a wszystko otoczone wznoszącymi się dookoła wzgórzami Alp Wschodnich.

Już od przystani na wyspie wita gości i oprowadza hrabina Livia Cavazza. Ogród jest zbudowany z kilku tarasów. Część włoska obejmuje topiary z bukszpanu, tworzące nie tylko obwódki ale także wyrafinowane wzory.

Kolejna część ogrodu to śródziemnomorski sad z oliwkami, persymonami, granatami, cytrusami i gruszkami. Wśród kwiatów dominują róże, bugenwille i oleandry. Nie zabrakło również majestatycznych palm.

Druga część wyspy, nieco oddalona od pałacu , to park w stylu angielskim. Cieniste alejki wiją się wśród  majestatycznych starych drzew – cyprysów, dębów, topoli, laurów, platanów i pinii. W cichych zatoczkach kryształowo czysta woda opłukuje kamienie.

Pobyt na wyspie kończy się degustacją produkowanych przez właścicieli wyspy win, oliwy i serów. Wsiadamy na stateczek, który odwozi nas do Maderno, a hrabina Liwia płynie motorówką do Torre del Benaco po codzienne sprawunki.