„Kalendarz ogrodnika” to druga po „Rok w ogrodzie” premiera książkowa Wydawnictwa SBM dla ogrodników i działkowców. Autorem „Kalendarza ogrodnika” jest Michał Mazik, autor wielu książek o tematyce ogrodniczej.

Kalendarz ogrodnika, podobnie jak wiosna, rozpoczyna się w marcu. Równocześnie jest to czas kiedy większość osób rozpoczyna prace ogrodowe. Aby dobrze zacząć pierwszy, a może już kolejny, sezon ogrodniczy, warto skorzystać z porad eksperta. Dużym ułatwieniem będzie tu układ książki. Każdy miesiąc roku jest podzielony na 4 tygodnie. W każdym tygodniu opisano prace koniczne do wykonania w danym terminie w warzywniku, sadzie, ogrodzie ozdobnym czy przy trawniku. Dodatkowo każdy rozdział uzupełniają dobrane tematycznie porady. Wiosną to np. informacje na temat cięcia drzew i krzewów ale także róż w zależności od gatunku. Każdy miesiąc kończy się opisem kwitnących w danym okresie roślin ozdobnych.

Kalendarz ogrodnika
Zero waste w ogrodzie

W książce znajdziemy wiele informacji dotyczących utrzymania oczka wodnego oraz pielęgnacji trawnika. Nie brakuje porad dotyczących gromadzenia wody deszczowej i nawadniania. Wielbiciele ogrodowych imprez znajdą tu przepis na budowę grilla, a posiadacze małych ogrodów poznają kilka sztuczek architektów krajobrazu na optyczne powiększenie ogrodu. I tak autor prowadzi czytelników przez kolejne tygodnie i miesiące doradzając np. jaki tunel foliowy wybrać, jak urządzić ogród bezpieczny dla dzieci, kiedy wapnować glebę, a kiedy bielić drzewka.

Ogrody Zacisza
Ogród bezpieczny dla dzieci

Kalendarz ogrodnika kończy się w lutym, na ostatnim zimowym miesiącu, który też można wykorzystać na prace ogrodnicze takie jak pierwsze wysiewy. Ostatni rozdział książki to obalenie ogrodowych mitów dotyczących żywotników i niektórych owadów.

Ogrody Zacisza polecają

Kalendarz ogrodnika to faktycznie praktyczny poradnik prac ogrodowych na każdy tydzień miesiąca. To usystematyzowane podejście do prac które trzeba wykonać we właściwym czasie, aby mieć udane plony, piękne kwiaty i zielony trawnik. Swoisty terminarz uzupełniają ogrodowe porady i tricki. A wszystko to dobrze napisane i zobrazowane rysunkami i fotografiami. Tylko czytać i stosować w praktyce.