Od kiedy pamiętam w moim ogrodzie rosła magnolia gwiaździsta. Jej gałęzie zdobne w eleganckie białe kwiaty sięgały do balkonu. Wystarczyło wyciągnąć rękę aby dotknąć aksamitnych płatków i poczuć cudowny zapach.

Ogrody Zacisza
Magnolia gwiaździsta

Magnolia dawniej i dzisiaj

Magnolie pojawiły się na świecie 95 milionów lat temu w okresie kredy. Nie było jeszcze pszczół, więc magnolie przystosowały swoje kwiaty do zapylania przez chrząszcze.

Dzisiaj magnolia to niewielkie drzewo lub krzew z rodziny magnoliowatych. Obejmuje około 100 gatunków zrzucających liście lub zimozielonych. Dziko rośnie w Azji Wschodniej oraz Ameryce. Wszystkim miłośnikom przyrody są znane jako rośliny ozdobne w miejskich parkach i ogrodach. Ponieważ wiele odmian jest mrozoodpornych, toteż bez problemu można je hodować w polskich ogrodach.

Pierre Magnol

Pierre Magnol był znamienitym botanikiem XVII wiecznej Europy. Żył i pracował w Montpellier w południowej Francji. Tamże ukończył studia lekarskie na uniwersytecie, jednak zawsze bardziej pasjonowała go botanika. Choć nie praktykował jako lekarz, to jednak nauczał botaniki studentów medycyny. Podróże ze studentami zaowocowały katalogiem roślin południowej Francji. Dzieło opisuje 1354 odmian roślin z opisem botanicznym i zastosowaniem leczniczym. Jako pierwszy usystematyzował świat roślin, tak że z jego pracy korzystał Linneusz. Karierę zawodową uwieńczył tytuł profesora botaniki oraz stanowisko dyrektora królewskiego ogrodu w Montpellier.

Kwiat magnolii
Magnolia pośrednia

W 1703 roku Magnola uhonorował jego rodak opat minimitów Charles Plumier nazywając jego imieniem opisaną przez siebie magnolię i całą rodzinę magnoliowatych.

Magnolia jako symbol

Magnolia jest symbolem stanu Luizjana.

W Korei Północnej jest kwiatem-symbolem narodowym, a miejscowi hodowcy nadają odmianom nazwy związane z imionami przywódców np. Kimjongilia.

W Chinach magnolia jest symbolem czystości i szczerości.

Magnolia
Magnolia żółta

Nie tylko do podziwiania

W kuchni azjatyckiej magnolię wykorzystuje się jako przyprawę do ryżu. Marynowane płatki są pikantną przyprawą.

Magnolia wchodzi w skład kosmetyków, bywa także nutą zapachową perfum np. Dior J’adore.

Farmakologia wykorzystuje korę magnolii jako lek przeciwlękowy, uspakajający.

Magnolia w ogrodzie

Magnolia wymaga gleby wilgotnej, lekko kwaśnej. Miejsce powinno być słoneczne, ale w półcieniu też będzie rosła. Chociaż sprzedawane w Polsce odmiany są odporne na mróz, to jednak warto zabezpieczać na zimę młode krzewy. Z kolei wiosenny przymrozek może zniszczyć kwiaty, które pożółkną i stracą swój urok.

Nasienniki
Nasiona magnolii też stanowią ozdobę

Magnolie nie są też specjalnie podatne na choroby, a ich liście nie smakują szkodnikom. Nie wymagają cięcia. W sumie są to rośliny bezobsługowe. Więc jeśli tylko dysponujesz miejscem w ogrodzie, to koniecznie posadź magnolię, a zyskasz piękną i niekłopotliwą roślinę ozdobną.