Koniec sezonu ogrodniczego, a zwłaszcza pomidorowego, skłania do przeprowadzenia rozmaitych podsumowań. W pierwszym przedstawię nawożenie organiczne pomidorów, jakie w tym roku stosowałam w uprawie szklarniowej i ogrodowej.

Nawożenie organiczne pomidorów, ale nie tylko ich, oparłam na sześciu podstawowych nawozach niezbędnych do wzrostu i plonowania roślin. Część z nich to prawdziwe klasyki np. obornik, inne dopiero od niedawna są dostępne dla ogrodników. Wszystkie warto zastosować w uprawie.

Obornik

Przez lata nawożenie organiczne kojarzyło się z obornikiem. Nic więc dziwnego że właśnie od niego rozpoczynam nawożenie. Można użyć dowolnej odmiany obornika, ja zastosowałam obornik granulowany bydlęcy. Pod wysiew warzyw stosuję go posypowo, w przypadku pomidorów był podany prosto do dołka.

NOWA MINERALS
Obornik granulowany – wygodna forma obornika

Kompost

Kompost jest nawozem dostępnym dla każdego ogrodnika i działkowca. Wytwarzany z materii organicznej przy pomocy dżdżownic kalifornijskich i wsparciu mikroorganizmów to kolejna warstwa podawana do pomidorowego dołka. Po posadzeniu sadzonki kompost służy mi także do obsypania korzeni rośliny i uzupełnienia wolnych przestrzeni między bryłą korzeniową a ścianami dołka.

Ogrody zacisza kompost
Kompost i jego producent

Algi

Przesadzanie roślin to dla nich wielki stres. Z cieplarnianych warunków domowych zostają wystawione na szereg czynników abiotycznych ( wiatr, promieniowanie słoneczne, deszcz) i biologicznych ( owady, ślimaki, grzyby). Aby tego uniknąć warto zastosować nawozy zawierające algi. Czemu algi tak dobrze niwelują stres roślin można przeczytać w moim artykule Algi w nawozach. W tym roku po raz pierwszy zastosowałam moczenie korzeni pomidorów, ale także innych roślin uprawianych z rozsady, w nawozie ALGAREN TWIN. I prawie nie było poparzeń słonecznych czy więdnięcia liści pomidorów.

Nawóz na bazie alg
Roztwór alg do moczenia korzeni

Węgiel brunatny

To już drugi rok uprawy z zastosowaniem nawozów na bazie węgla brunatnego. Nawóz w postaci granulatu CARBOMAT równomiernie rozsypuję po powierzchni przeznaczonej pod uprawę pomidorów. Z kolei nawóz płynny CARBOHUMIC rozcieńczony wodą stosuję do podlewania. Po raz pierwszy podlewam nim pomidory po posadzeniu do gruntu. Później można nawozić w ten sposób co 2 tygodnie. Przenawożenie nie grozi, raczej zdarzało się, że w nawale prac ogrodowych odstępy między nawożeniem zwiększały się. CARBOHUMIC iem można nawozić wszystkie rośliny ogrodowe. Najbardziej spektakularne efekty dawało zasilanie warzyw korzeniowych – małe marchewki zamieniały się duże korzenie ze zdrową bujną nacią.

Carbohumic
Nawóz węglowy przez rozcieńczeniem wodą

Attapulgit

Właściwości tego nawozu powstałego z glinokrzemianów postanowiłam wykorzystać do roślin o dużym zapotrzebowaniu na wodę. Głównym beneficjentem jego zastosowania były w tym roku ogórki. Rozsada posadzona w mieszaninę attapulgitu i ziemi kompostowej rosła bardzo dobrze. Ogórki były mniej wrażliwe na suszę – liście utrzymywały odpowiedni turgor a owoce były dorodne. Podobnie skutecznie attapulgit zawarty w nawozie ATEN chronił przed suszą rozsadę papryki i bakłażanów.

Myślę, że sprawdziłby się również w uprawie pomidorów, ale kiedy nawóz do mnie dotarł, to pomidory już były posadzone. Czyli produkt do przetestowania w przyszłym roku.

Ogrody Zacisza nawożenie pomidorów
Attapulgit

Bakterie azotowe

Bakterie jako nawóz? To zdanie brzmi to trochę dziwnie, ale jest prawdziwe w przypadku bakterii azotowych. Należą one do tzw PGPR czyli Plant Growth Promoting Rhizobacteria. Ich szczególną cechą jest wiązanie azotu atmosferycznego. Z formy gazowej przekształcają go w postać dostępna dla roślin. A dostarczanie azotu to nawożenie. To bakteryjno-azotowe nawożenie zastosowałam przed rozpoczęciem upraw ogrodowych poprzez opryskanie gleby.

Ogrody Zacisza
Bakterie azotowe – pomocnicy w nawożeniu

Jak długo działa nawożenie organiczne ?

Część nawozów np CARBOMAT przez kilka lat uwalnia kwasy humusowe z granulek węglowych. Inne jak ATEN właściwie pozostają w glebie na zawsze poprawiając jej zdolności sorpcyjne. Obornik czy kompost trzeba uzupełniać co roku. Jeśli zależy nam na zdrowej, żywej ( zwierającej mikroorganizmy ) niezasolonej glebie, to nawożenie organiczne jest nawożeniem podstawowym.

Czy samo organiczne nawożenie wystarczy?

Na to pytanie trudno o jednoznaczną odpowiedź. Przy wyjściowo żyznej glebie i sprzyjających warunkach pogodowych nawożenie organiczne może być wystarczające.

Przy słabej, piaszczystej glebie, jak w moim ogrodzie, nawożenie organiczne warto uzupełnić o brakujące pierwiastki. O tym można będzie przeczytać w kolejnym artykule na moim blogu.