Podstawą nawożenia pomidorów i innych warzyw są nawozy organiczne. Jednak przy lekkiej, dość piaszczystej i ubogiej glebie oraz niesprzyjających warunkach pogodowych nawożenie organiczne może być niewystarczające. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po nawozy dolistne interwencyjne, które zawierają brakujące roślinom makro i mikroelementy.

Wapń

Niedobory wapnia w roślinach pomidora, ale też papryki, prowadzą do powstawania suchej zgnilizny wierzchołkowej. Wapnowanie gleby przeprowadzone jesienią nie zawsze jest wystarczające. Przewidując problemy z niedoborem tego pierwiastka warto stosować nawozy dolistne wapniowe zanim pojawią się pierwsze objawy. W poprzednim sezonie wiele krzaków pomidorów wykazywało objawy niedoboru wapnia, toteż opryski rozpoczęłąm wcześnie i powtarzałam kilkakrotnie. Mimo tego kilka odmian pomidorów ( American Blue, Crush Rose) okazało się wyjątkowo podatnych ww zaburzenie fizjologiczne.

Magnez

Na pewno każdy widział charakterystyczne przebarwienia na dolnych liściach pomidorów, które są objawem niedoboru magnezu. Magnez również powinien być dostarczony podczas wapnowania, gdyż wiele nawozów wapiennych posypowych zawiera magnez. Jeśli jednak tak się nie stało, to konieczne jest uzupełnienie niedoboru poprzez oprysk. Moje pomidory nie wymagały akurat tego zabiegu, ponieważ gleba była wapnowana jesienią. Ponadto stosowany w nawożeniu podstawowym CARBOHUMIC także dostarcza tego pierwiastka.

Braki magnezu
Objawy niedoboru magnezu na liściach pomidora

Krzem czyli dwa w jednym

Krzem powinien pojawić się w dwóch miejscach – jako nawóz i środek ochrony roślin. Jako nawóz poprawia odporność roślin na suszę, jak również wspiera pobieranie wapnia i potasu z gleby. Ponieważ rośliny są w stanie przyswoić tylko uwodnioną formę czyli kwas krzemowy, również w tym przypadku trzeba zastosować oprysk dolistny. Pomidory i ogórki opryskiwałam kilkakrotnie preparatem krzemowym.

Nawozy dolistne
Nawóz krzemowo-wapniowy

Bor

Jednym z objawów niedoboru tego mikroelementu jest opadanie kwiatów pomidorów. I taka właśnie przypadłość dotknęła moje rośliny w drugiej połowie lata. Ratunkiem okazało się opryskanie roślin nawozem zawierającym bor.

Czy nawozy dolistne są konieczne

Jeśli nasze pomidory wykazują niedobory mikro i makroelementów, to szybko można je uzupełnić tylko dolistnie. Nawożenie dolistne jest szczególnie istotne w trudnych warunkach pogodowych. Podczas suszy rośliny mają ograniczoną zdolność pobierania np. wapnia z gleby i nawet właściwe nawożenie doglebowe będzie niewystarczające. A jeśli susza trwa długo?

Razem czy osobno

Uzupełnianie niedoborów makro i mikroelementów można stosować w formie nawozów dolistnych zawierających pojedynczy składnik. W takiej formie stosowałam bor. Można też stosować nawozy łączące dwa składniki (np. Ca + Si) lub więcej. Wszystkie sposoby są dobre o ile są skuteczne.