Nadeszła długo wyczekiwania wiosna. Kwitną kwiaty cebulowe, rozpoczynają kwitnienie drzewa owocowe. Jednym słowem przyroda budzi się do życia. Nieodłącznym elementem przyrody są także niechciani goście w naszych ogrodach – mszyce, ślimaki, pędraki. Jak nad nimi zapanować, aby nie zachwiać równowagi biologicznej? O tym przeczytamy w książce Zbigniewa Przybylaka 250 ekopreparatów na szkodniki i choroby wydanej przez Wydawnictwo Gaj. Jest to 2 tom serii Tradycyjny ogród ekologiczny.
Miesiąc: marzec 2024
Już czas – jest połowa marca zaczynam siew pomidorów gruntowych. Zostało dwa miesiące do Zimnych Ogrodników, czyli optymalny termin siewu.
Rok w ogrodzie – ogrodnicza premiera książkowa tego roku. Publikacja Wydawnictwa SBM autorstwa Joanny Mikołajczyk, to znakomita lektura dla ogrodnika. Bogato ilustrowana książka zawiera nie tylko kalendarz prac w każdym miesiącu, ale także dużą dawkę wiedzy obejmującą wielu aspektów uprawy ogrodu.
W tym roku moja szklarnia będzie malinowa. Oczywiście nie pomaluję stelażu ani nie posadzę malin. Po prostu w tym roku stawiam na malinowe odmiany pomidorów i do tej grupy należą pomidorowe nowości. Towarzyszą im sprawdzone odmian z ubiegłego roku, w tym niewielka domieszka żółto-pomarańczowych słodziaków.
Wiosną, kiedy na gałęziach nie ma liści, a ogrodnicy zabierają się za cięcie drzew owocowych, zauważają na gałęziach różnobarwne porosty. Wiele osób zastanawia się skąd się wzięły i czy są szkodliwe dla drzew.
300 ekosposobów na szkodniki i choroby autorstwa Zbigniewa Przybylaka to pierwszy tom serii Tradycyjny ogród ekologiczny wydanej przez Wydawnictwo Gaj.