Kiedy masz już wszystkie dostępne w Polsce odmiany pomidorów, a możliwości wyjazdów zagranicznych są znacznie ograniczone przez pandemię, zakup nasion przez Internet wygląda obiecująco.

W przypadku sklepów polskich firm nasiennych lub sprzedawców Allegro jest to sprawa dość prosta i szybka. Schody zaczynają się, gdy zapragniesz zrobić zakupy np. na eBay. Jak się do tego zabrać i jakie nas czekają niespodzianki – o tym napiszę na przykładzie własnych doświadczeń.

Płatność

Większość sklepów oferuje płatność kartą kredytową, czego nie polecam z uwagi na liczne kradzieże lub płatność PayPal. Płatność Paypal wymaga założenia konta PayPal, które dla klientów indywidualnych jest bezpłatne. Na swoje konto wpłacasz sumę, którą masz zamiar wydać na zakupy. PayPal jest bezpiecznym pośrednikiem między kupującym i sprzedawcą, każda transakcja jest uwierzytelniana, a w razie problemów gwarantuje zwrot pieniędzy. W ten sposób działa Ebay, Etsy, sklepy ogrodnicze i Amazon. Amazon ma dodatkowo wygodną formę zapłaty Przelewy24, która wymaga jedynie posiadania internetowego konta w polskim banku.

Ceny

Ceny nasion oryginalnych – firmowych wynoszą najczęściej 2-5 euro i do 5 funtów, nasiona kolekcjonerskie mniej. Sporadycznie dostępne w Polsce oryginalne nasiona np. Kiepenkerl mają często ceny wyższe, niż wynikające z przeliczenia kursu euro na złotówki a wybór odmian jest ograniczony.

Suttons
Seria Crimson – pomidory odporne na zarazę ziemniaczaną

Wybór nasion

Wybór nasion – co tu dużo mówić – jest ogromny, w końcu opisano kilka tysięcy odmian  pomidorów, nie wspominając o innych gatunkach roślin. Gwarancje jakości dają oczywiście tylko nasiona firmowe, zapakowane w oryginalne opakowania, posiadające unijny paszport. Nasiona kolekcjonerskie, to w pewnym sensie loteria, więc warto czytać opinie o sprzedawcy, czy wysyła to co mówi.

Dostawa

Najbardziej newralgiczny punkt operacji zakupu nasion – w zależności od lokalizacji sklepu może trwać nawet kilka miesięcy. Przesyłka z krajów Unii dochodzi w tydzień, z innych krajów może iść, a raczej płynąć 2 miesiące.

Większość sprzedawców oferuje wysyłką listem zwykłym, bez śledzenia, które podnosi kilkukrotnie koszty przesyłki, więc jesli list zaginie to  można liczyć albo na zwrot kosztów Paypal, albo na uczciwość sprzedawcy.

Dostawa z Wielkiej Brytanii

Po brexicie UK znalazło sie poza Unią Europejską, co znacznie ograniczyło możliwość zakupów. Większość brytyjskich sprzedawców nie wysyła nasion do Polski. Oficjalne sklepy nasienne, które taką dostawę oferują, wystawiają na próbę cierpliwość swoich klientów.

Suttons – brytyjska firma nasienna z 200 letnią tradycją, twórca odpornej na zarazę ziemniaczaną rodziny pomidorów Crimson, oferuje wysyłkę do Polski. List nadany następnego dnia po zakupie dotarł do mnie po 40 dniach, a w międzyczasie przeleżał w komorze celnej na granicy Unii, został rozpakowany i ponownie zapakowany we Francji. I kiedy już prawie straciłam nadzieję na nowe nasionka, list ku mojej wielkiej radości w końcu dotarł.

List od Suttons

Wnioski – czy warto kupować nasiona przez Internet z zagranicy?

Tak – w przypadku nasion niedostępnych w Polsce.

Tak – jeśli kupujesz je odpowiednio wcześnie, aby zdążyły dotrzeć do nas przed terminem wysiewu

Tak – jeśli płacisz Paypal, bo gwarantuje zwrot pieniędzy