Koniec lutego to najlepszy czas na rozpoczęcie siewu papryki i bakłażanów. Tylko produkując własna rozsadę mamy możliwość i pewność wyboru takich odmian , które na odpowiadają. A więc do dzieła.
Planowanie terminu siewu i sadzenia
Konieczny czas na produkcję rozsady papryki to 8-10 tygodni. Do uprawy gruntowej dobrze zahartowana rozsada powinna być gotowa na połowę maja. Takie założenie oznacza siew od początku marca. Ja swoje papryki sadzę w szklarni, którą w razie potrzeby mogę dogrzewać, więc wysiewy zaczynam nieco wcześniej.
Jakość wschodów
Jak widomo wszystkim, którzy próbowali wysiewu papryki, jej wschody są bardzo długie. Aby ten proces przyspieszyć można zastosować kilka ogrodniczych trików np. moczenie w niewielkiej ilości letniej wody (25-30°C) przez 1 godzinę, by następnie rozłożyć je na warstwie wilgotnej ligniny na dobę w tej samej temperaturze. Można nasiona rozłożyć na ręczniku kuchennym lub płatkach kosmetycznych, byleby zapewnić stałą wilgotność i temperaturę. Można nawet poczekać do pojawienia się kiełków i dopiero wtedy przenieść nasionka do podłoża.
Podłoże do siewu
W sklepach ogrodniczych jest sporo podłoży do wysiewu. W swoim ogrodniczym życiu wypróbowałam wiele z nich, ale najgorzej wypadały podłoża marketowe. Nie raz znajdywałam w nich korzenie perzu i patyki. Z czystym sumieniem mogę polecić podłoża firm Hollas, Hydrokomplet i Ceres. W tym roku stosuję podłoże Hollas Agaris. Podłoże, w które będą wysiewane nasiona, powinno być podlane przed siewem. Nasiona po siewie przykrywa się lekko wilgotnym podłożem o grubości 4-8 mm. Zamiast samego podłoża do przykrycia nasion można użyć piasku, perlitu lub mieszanki ww składników z torfem.
W czym wysiewać
Do wysiewu nadają się wielodoniczki lub każdy inny czysty ( odkażony) pojemnik, który ma otwory do odpływu nadmiaru wody. Ja stosuje od kilku lat podgrzewany propagator Garland. To urządzenie to angielska miniszklarenka z podgrzewaniem podłoża, idealna do uprawy ciepłolubnych i długo kiełkujących nasion. Dodatkowo przezroczyste daszki zapewniają odpowiednią wilgotność podłoża podczas kiełkowania, ponieważ otworami można regulować dopływ powietrza. Po skiełkowaniu zdejmuję przykrycie i codziennie dbam o podlewanie roślin, gdyż podgrzana ziemia szybko wysycha.
Zabezpieczenie rozsady przed chorobami i hartowanie
Użycie Previcuru ( obecnie Magnicur) do podlewania 2-3 tygodniu po wschodach i kolejny raz przed sadzeniem, znakomicie poprawia zdrowotność i zapobiega zgorzeli siewek w niezwykle ważnym okresie rozwoju roślin.
Przed wysadzeniem do szklarni czy ogrodu rozsada winna być zahartowana. Dotyczy to oczywiście nie tylko przygotowania na zmienne temperatury, ale także na nasłonecznienie, wiatr, przesuszenia podłoża.
Jakie odmiany papryki posiać
To kluczowe pytanie każdy musi zadać sobie sam. Ja preferuję słodkie odmiany papryki i takie w tym roku sieję.
Odmiany czerwone
Red King F1( Burpee) – owoc typu blok długości 18cm i szerokości 13, idealna do faszerowania, odporna na choroby.
Symfonia F1 ( Legutko) uprawiana w roku ubiegłym dała ładny owoc typu blok i wadze 150g.
Odmiany żółte
Gemini F1 ( Nunhems) – owoce w kształcie wydłużonego bloku, słodkie, odporne na choroby.
Soroksari – papryka w kolorze kości słoniowej do jasnożółtej. Odmiana pochodzi z Bałkanów, a moje nasiona z Włoch. Pewnie dlatego znakomicie zniosła 50°C upały w szklarni.
Odmiany inne
Zulu w poprzednim sezonie nie był za bardzo produktywny, ale jego walory ozdobne, czyli ciemnofioletowy kolor, sprawiły, że dam mu jeszcze jedną szansę.
Candy cane to odmiana variegata. Nie tylko liście mają typowe białe przebarwienia. Także owoce są w paski.
Cierpliwość ogrodnika
Przy uprawie papryki ta cierpliwość bywa wystawiana na próbę. Dla niecierpliwych ogrodników pozostaje zakup gotowych sadzonek, ale to nie koniecznie będą takie papryki jakie chcielibyśmy uprawiać a potem jeść.
Dodaj komentarz