Co robi miłośnik ogrodów w deszczowy dzień w Toskanii? Szuka namiastki ogrodów pod dachem i znajduje w Poggio a Caiano.

Willa

Willa zaprojektowana przez Giuliano da Sangallo na zamówienie  Lorenzo de Medici została zbudowana w latach 1445-1520 jako letnia rezydencja szlacheckiej rodziny florenckiej.

Budynek, przykład architektury renesansowej, obecnie stanowi własność państwa włoskiego i mieści dwa muzea – wystroju wnętrz z oryginalnym umeblowaniem i licznymi  dziełami malarstwa oraz muzeum martwej natury.

Każdy miłośnik ogrodnictwa, botaniki i zarazem historii powinien skierować tam swoje kroki. Ja wybrałam się do willi w wyjątkowo pochmurny i deszczowy dzień , który wykluczał zwiedzanie ogrodów .

Poggio a Caiano
Tablica z odmianami cytrusów Bartolomeo Bimbi

Muzeum martwej natury

Od 2007 r. w szesnastu salach na drugim piętrze willi można zwiedzać muzeum martwej natury, poświęcone właśnie obrazom przedstawiającym tematykę roślinna i przyrodniczą, czyli tak zwaną martwą naturę ( Natura morta) ze zbiorów florenckich należących do Medyceuszy.

Poggio a Caiano muzeum
Goździki i powój w wazonie – Franz Werner Tamm


Ponad dwieście prac przedstawia kwiaty we wszystkich odmianach i ułożone w najbardziej pomysłowy sposób (w wazonach, pojedynczo lub w girlandach, w małe bukiety), owoce, zwierzęta (np dwugłowe ciele z podaną datą urodzenia i gospodarstwem w którym przyszło na świat.

obrazy Poggio a Caiano


Kolekcja obrazów eksponowanych w muzeum obejmuje okres od końca XVI wieku do połowy XVIII wieku. Są tu arcydzieła artystów włoskich i zagranicznych, których sprowadził do Florencji hojny mecenat Medyceuszy. Wśród nich Bartolomeo Bimbi z Florencji , którego eksponowanych jest 49 dzieł, w tym jego malarskie katalogi – 12 tablic odmian owoców uprawianych w Toskanii. Jest to dwanaście wyjątkowych obrazów wykonanych dla willi Medyceuszy w Topaia, które przedstawiają z dbałością o detale i iście  naukową precyzją, cechy morfologiczne owoców cytrusowych, winogron, gruszek, brzoskwiń, wiśni, moreli, jabłek, fig i śliwek. Każdy owoc jest ponumerowany i podpisany w dolnej części obrazu.  Płótna, prawdziwe arcydzieła włoskiej martwej natury, są zamknięte w równie wspaniałych ramach rzeźbionych z motywami kwiatowymi i owocowymi, specjalnie wykonanych przez Holendra Vittorio Crostena. Bartolomeo Bimbi przedstawił na swoich obrazach również egzotyczne, „potworne” lub wyjątkowe zwierzęta, widziane oczami artysty-naukowca.

Bartolomeo Bimbi
Figi – tablica Bartolomeo Bimbi

Oprócz prac Bimbi w muzeum znajdują się prace innych malarzy flamandzkich i włoskich, którzy specjalizowali się w martwej naturze, takich jak Jan Brueghel oraz Willem Van Aelsta, Felice Boselli,  Margherity Caffi, Giovanni Agostino Cassana, Filippo Napoletano, Giovanna Garzoni, Jan Davidsz De Heem, Monsù Aurora, Bartolomeo Ligozzi, Otto Marseus, Antoine Monnoyer, Cristoforo Munari. , Pietro Navarra, Mario de 'Fiori, Giuseppe Recco, Andrea Scacciati, Giovanni Stanchi, Franz Werner Tamm i inni.

Limomaia
Limonaia w Poggio a Caiano

Ogród

Wille otaczają ogrody – częściowo jest to ogród angielski , częściowo typowy ogród włoski z sadzawką , alejkami , cytrusami w donicach. Ogród jest z 3 stron otoczony limonaiami w których zima przechowywano cytrusy.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa i znów będzie można podróżować warto odwiedzić leżącą nieco na uboczu głównych tras zwiedzania Toskanii Poggio a Caiano. Można zrobić to indywidualnie lub z kartą Firenze Card http://italjarek.pl/florencja-szalenstwo-i-metoda/ .