Lubię kwiaty. Ogrodowe, domowe, mogą być też malowane. Szczególnie w zimowych miesiącach, kiedy za oknem głównie szaro, a domowe storczyki dopiero szykują się do kwitnienia.

W taki właśnie szary zimowy dzień odwiedziłam Villę La Fleur , czyli kwiat, w Konstancinie Jeziornie. Willa ta, a dokładnie kompleks dwóch willi z początków XX wieku, mieści w swoich salach prywatne muzeum polskich i  żydowskich artystów znanych jako Ecole de Paris, czyli Szkoła Paryska.

Szkoła Paryska

Szkoła Paryska określała grupę artystów, także polskich głównie pochodzenia żydowskiego,  przyjeżdżających  na początku XX wieku do Paryża i otwierających swoje pracownie na Montparnassie. Za najbardziej znanych uważa się Picasso, Modigliani, a z polskich malarzy Ślewiński i Pankiewicz.  Tu rozwijały się prądy takie jak kubizm, fowizm, ekspresjonizm i ulubione przez mnie Art Deco.

I chociaż tematyka obrazów i rzeźb twórców Ecole de Paris oraz Art Deco jest bardzo bogata, to mnie miłośnika kwiatów, ogrodów i roślin zachwyciły obrazy nazywane niesłusznie martwa naturą. Zapraszam na wirtualna wycieczkę.

Tamara Łempicka

Miała swój wyjątkowy styl malarski, widoczny zwłaszcza na znanych portretach  kobiet. Zapewne większość osób zna obraz „ Kobieta w zielonym bugatti”. Mnie zaskoczyły i zachwyciły kwiatowe obrazy oraz martwa natura.

Willa Le Fleur Tamara Łempicka
Bukiet ostów

Maria Marevna

Maria Marevna
Martwa natura z owocami

Przybyła do Paryża w 1912 roku. Początkowo malowała obrazy w stylu kubizmu, potem neoimpresjonizmu.

Mojżesz Kisling

Mojżesz Kisling Villa La Fleur
Mojżesz Kisling ” Martwa natura”

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przybywa do Paryża w 1911 roku. Książe Montparnassu, nazywany tak z powodu towarzyskiego usposobienia i sukcesów finansowych. Za walkę w Legii Cudzoziemskiej w czasie I wojny światowej otrzymał obywatelstwo francuskie.

Sonia Lewitska

Sonia Lewitska
Martwa natura z kapeluszem i hortensjami

Do Paryża przyjeżdża z Żytomierza w 1905 r i studiuje w paryskiej akademii Sztuk Pięknych.

Maurycy Mędrzycki

Maurycy Mędrzycki
Martwa natura z warzywami ( w tym pomidory)

Także student Paryskiej ASP, malarz, kompozytor, a podczas II wojny światowej członek francuskiego ruchu oporu.

Henryk Berlewi

Henryk Berlewi
Martwa natura z brzoskwiniami

Malarz, grafik, teoretyk sztuki. Student ASP w Warszawie, Antwerpii i Paryżu.

Jerzy Ascher

Jerzy Ascher
Dziewczynka za stołem z warzywami

Artysta żydowski – architekt i malarz. Autor pejzaży, portretów i martwej natury.

Mela Muter

Mela Muter
Martwa natura z koszem, winogronami i jabłkami

Polska malarka żydowskiego pochodzenia, modernistka i portrecistka. Malowała także martwą naturę. Najwięcej obrazów o tej tematy powstało podczas jej pobytu w Bretanii podczas I wojny światowej.

Wizyta w Villi La Fleur

Ogród willi Le Fleur
Willa Le Fleur ogród

Przedstawione przeze mnie obrazy to tylko niewielki wycinek zbiorów Villi La Fleur. Poza stałą ekspozycją twórców Ecole de Paris można obejrzeć do marca czasową wystawę „Tamara Łempicka a art deco”. Bilety lepiej zakupić przez internet aby uniknąć kolejki do kasy. Po obejrzeniu ekspozycji warto pospacerować po ogrodzie otaczającym willę.