Instytut koloru Pantone zdecydował, że kolorem roku 2022 będzie Very Peri. Ten wrzosowo-fioletowy odcień ma zdominować modę, wzornictwo przemysłowe, a nawet nasze ogrody. Jak doszło do tego, że Pantone ustanawia trendy kolorystyczne dla świata?

Marcinki – swojskie Very Peri

Historia Pantone

W latach 50 XX wieku Larry Herbert pracował w firmie poligraficznej. Klienci zamawiając druki reklamowe życzyli sobie np. niebieskie tło. Ale każdy inaczej odbiera kolory – niebieskie jak niebo czy jak niezapominajka? Wpadł więc na pomysł stworzenia kart kolorów tworzących katalog. Początkowo zawierał 40 numerowanych kolorów, obecnie liczy ich kilka tysięcy.

W latach 70 jako właściciel księgarni, która nazwał Pantone, drukuje katalogi kolorów. Pantone stał się najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie wzorcem kolorów. Możesz powiedzieć Pantone 3515 C i prawie gdziekolwiek jesteś, uzyskasz bardzo piękny, bardzo specyficzny odcień fioletu.

Dalie Franz Kafka

Kto potrzebuje koloru

Z czasem firma przestała być komercyjna drukarnią i stała się biblioteką – magazynem kolorów Pantone Matching System. Obecnie do oznaczania kolorów i ich porównywania używa się spektrofotometrów. Dzięki temu klient ma pewność, że np. czerwony na puszce coca-coli będzie identyczny jak na butelce i bilbordzie reklamowym

Producenci tysięcy produktów używają systemu kolorów Pantone. Kolory markowych towarów są znakami zastrzeżonymi.

Very peri kolor roku

Kapusta ozdobna, czyli zimowy VeryPeri

Z czasem firma zaczęła zatrudniać psychologów analizujących wpływ kolorów na samopoczucie i nastój ludzi. I wtedy zarząd firmy wpadł na kolejny genialny pomysł biznesowy – wybór koloru roku. I tak od 2000 roku firma ogłasza kolor roku.

Barwinek

Tegoroczna barwa Very Peri zawierająca podstawową barwę błekit, ale jednocześnie posiadająca fioletowo-czerwony podton, PANTONE 17-3938. Very Peri prezentuje żywiołowe, radosne nastawienie i dynamiczną prezencję, która zachęca do odważnej kreatywności i twórczej ekspresji.

Kolor ten wkrótce pojawi się w modzie, artykułach dekoracji wnętrz, grafice. Czy wpłynie na roślinny wystrój naszych ogrodów ? To zależy od hodowców, sprzedawców, a w końcu od  nas ogrodników. Nawet nie musi wiązać się z zakupami – w końcu prawie każdy w ma w ogrodzie barwinek z kwiatami w najmodniejszym odcieniu lub powojnik. Wystarczy dokupić surfinie lub dalie w tym kolorze i już mamy ogród w zgodzie z najnowszymi trendami barw.