Dzisiaj zaczynam nowy cykl – dziennik hodowcy pomidorów. Pomidory szklarniowe rozpoczynają sezon na wysiewy moich ulubionych warzyw. Ale siew bynajmniej nie jest pierwszym etapem uprawy. Wszystko zaczyna się kilka miesięcy wcześniej w marzeniach ogrodnika i katalogach nasion.

Trudny wybór

Mówi się, że życie to sztuka podejmowania wyborów. Pomidorowy ogrodnik, który dysponuje ograniczoną przestrzenią ogrodu i jeszcze mniejszą szklarni, ma faktycznie trudy wybór. Tysiące odmian pomidorów każdego koloru i kształtu. Wiele wygląda interesująco i ma dobre opinie, ale i tak smak można ocenić dopiero po zerwaniu z własnego krzaka. W końcu jednak trzeba podjąć decyzję i wybrać te odmiany, które w tym roku będę uprawiać.

Burpee

Nasiona 177 letniej amerykańskiej firmy Burpee dopiero w tym roku wchodzą na europejski rynek. Oto odmiany wybrane przeze mnie do uprawy szklarniowej.

Merrygold F1

Burpee Tomato Merrygold F1
Pomidor Merrygold F1 ( zdj. Burpee)

Podobno pierwsza pomarańczowa odmiana pomidorów odpornych na zarazę ziemniaczaną. W smaku maja być słodkie z lekko pikantnym posmakiem.

Rose Crush F1

Burpee Tomato Rose Crush F1
Rose Crush F1 ( zdj. Burpee)

Odmiana typu malinowego o zrównoważonym słodko-kwaśnym smaku. Owoce typu befsztyka dojrzewają po 75 dniach. Odporne na zarazę ziemnaczaną.

Brandy Boy F1

Burpee Tomato Brandy Boy F1
Brandy Boy F1 ( zdj. Burpee)

Brandy Boy jest następcą klasycznej odmiany Brandywine, tyle że bardziej odporny na choroby i wcześniej dojrzewający, bo po 78 dniach. Owoce są dość duże malinowe, o cienkiej skórce.

Vilmorin ( Hazera)

Belladona F1

Odmiana czerownoowocowa o wadze do 300 g. Ma być odporna na trudne warunki termiczne, czyli dać radę w upale w szklarni.

Honey Moon F1

Pomidor szklarniowy
Honey Moon

To będzie drugi rok uprawy w szklarni. Poprzedni był udany – krzaki dostarczyły wielu średniej wielkości smacznych pomidorów malinowych. Zgodnie z zapowiedziami producenta pomidory nie chorowały, ale to normalne, bo moje szklarniowe pomidory nie chorują.

Szklarniowe klasyki pomidorowe

Odat F1

Koktajlowy pomidor szklarniowy
Odat

Niestrudzony producent podłużnych, pomarańczowych pomidorków koktajlowych. Od początku sezonu do ostatnich dni jesieni dostarcza masę pysznych owoców. Pokonał nawet odmianę Sungold, która oststnio wykazała przewagę cech wegetatywnych nad generatywnymi, czyli stworzyła kłębowisko łodyg z niewielką ilością owoców.

Orange Wellington F1

Pomarańczowy pomodor
Orange Wellington

Ten smaczny, prawie bezpestkowy pomarańczowy pomidor ma nazwę pochodzącą od pierwszego księcia Wellington. Od lat niezawodnie plonuje w trudnych warunkach szklarniowych.

Gourmansun F1

Grono pomidorów Gourmansun
Gourmansun

Szklarniowy przebój poprzedniego lata. Niezwykle produktywna odmiana oferująca piękne pomarańczowe pomidory z czerwonymi pasmami wewnątrz owocu. Największe grono takich owoców ważyło ponad kilogram. Kształt serca raczej rzadko występuje wśród szklarniowych odmian pomidorów. Ale Gourmansun jest tylko ładny, ale także smaczny, a to najważniejsze.

Trochę techniki na koniec

Nasiona posiałam 3 marca do podłoża do wysiewu Agaris. Na razie rosną wspólnie w podgrzewanym propagatorze Garland na parapecie okiennym. Ciekawe jak szybko pojawią się pierwsze wschody.