Lubisz planować prace ogrodnicze czy może zdarza ci się przeoczyć termin nawożenia lub oprysku ? Nieważne, do której grupy ogrodników należysz. Planer na dobry rok 2024 wydany przez Wydawnictwo Gaj przyda się każdemu.

Planer – kalendarz nie tylko ogrodniczy

Planer to coś więcej niż zwykły kalendarz. Poza tym co tradycyjnie znajdziemy w kalendarzu, czyli dni pracy i święta, mamy oznaczenie fazy księżyca i symbole dni korzystnych dla danych upraw biodynamicznych.

Każdy miesiąc poprzedza ciekawy artykuł np. „10 naturalnych sposobów jak skutecznie pozbyć się mrówek” czy też „Naturalne nawozy z zaskakujących składników”.

Ogrody Zacisza
Planer na dobry rok 2024 to wiele praktycznych porad

Na stronach planera, poniżej kolejnych dni tygodni, umieszczono ciekawostki nie tylko ogrodnicze. Czy wiesz, że dodanie sody do wody w wazonie przedłuża świeżość kwiatów ciętych? Albo jak sporządzić wiosenny oprysk chroniący ogród przed chorobami i szkodnikami? Jak spożywać pierzgę?

Bardzo dobrze zostały wybrane aforyzmy np. ten Henry Forda odnoszący się również do prac ogrodniczych ” Nic nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz to na małe zadania”

Planer czyli dobrze jedz

Planer, który doradza jak dobrze uprawiać ogród czy działkę, podaje też przepisy na potrawy z samodzielnie wyhodowanych plonów.

Planer na dobry rok20254
Faszerowane kwiaty cukinii

W każdym miesiącu otrzymujemy ciekawy przepis na różnorodne dania. Oprócz potraw mięsnych są też wegetariańskie. Mnie szczególnie spodobał się przepis na kwiaty cukinii faszerowane serem – potrawa typowa dla kuchni śródziemnomorskiej.

Czy warto?

Planer to nie zwykły kalendarz, to codzienny doradca ogrodnika i działkowca. Dzięki niemu nie pominę terminów powtarzanych oprysków i nawożenia, co jest szczególnie istotne przy ekologicznej uprawie roślin. Starannie wydany idealnie nadaje się na prezent, wszak Mikołaj coraz bliżej.