W sobotę odwiedziłam Targi Gardenia 2021, które z powodu pandemii zostały przeniesione z lutego na listopad. Tradycyjnie zgromadziły wielu wystawców oraz miłośników ogrodniczych nowinek. I ja tam byłam, chociaż miodu i wina nie piłam, to sporo ciekawych stoisk odwiedziłam. O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.

XV Targi Gardenia trwały od 4-6,11.2021. W trzech pawilonach prezentowały się firmy produkujące nasiona, rośliny ozdobne, podłoża uprawowe, narzędzia, nawodnienie, nawozy i środki ochrony roślin. Nie brakowało także ozdób ogrodowych, mebli, saun i basenów.

Nowości nasienne Gardenii

Jak co roku postanowiła sprawdzić co nowego w polskich firmach nasiennych. Szczególnie duże stoisko zaprezentował firma Plantico, obecnie połączona z firmami Polan i Spójnia. Złotym medalem targów nagrodzono nasiona ogórka Starter F1 – odmiana wczesna, plenna, pozbawiona goryczy, odporna na choroby i fasoli karłowej Luiza.

Spójnia
Ogórek Starter (Plantico Spójnia)

Firma PNOS przygotowuje wiele nowości na nadchodzący sezon. Będzie to seria nasion profi, czyli nasiona profesjonalne w małych opakowaniach dla ogrodników hobbystów np. pomidor Grandarosa F1. Z nasion pomidorów gruntowych nowością będzie żółty pomidor koktajlowy Koliber.

PNOS
Pomidor Koliber (PNOS)

Na stoisku firmy Torseed szczególnie zachwalano biały burak ćwikłowy Śnieżna kula, z którego można nawet wytwarzać powidła.

Torseed
Burak Śnieżna kula ( Torseed) i powidło z niego.

Nowości podłoża

Tradycyjne pojawiły się wszystkie wiodące firmy produkujące podłoża torfowe – Agaris (Hollas), Kronen, Wokas, KiK.

Firma Agaris przygotowała całą serię podłoży dla ogrodników i działkowców w mniejszych, czytelnie oznakowanych workach.

Sterlux, Aura
Nowe podłoża Sterlux

Niezwykle interesująco przedstawia się oferta podłoży produkowanych na bazie węgla brunatnego firmy Carbohort carbohort.com – więcej informacji na ten temat przedstawię w oddzielnym wpisie.

podłoża z węgla brunatnego
Podłoża na bazie węgla brunatnego

Nowości techniczne

Na stoisku szwajcarskiej firmy Felco moją uwagę przyciągnęły akumulatorowe sekatory, które znacznie ułatwiają pracę w sadzie lub ogrodzie ozdobnym pełnym krzewów. Niestety cena 1500 euro ogranicza klientów tylko do profesjonalnych sadowników.

Sekatory akumulatorowe
Sekatory akumulatorowe Felco

Nowatorskim rozwiązaniem w zakresie doświetlania roślin są lampy pulsacyjne – także ten temat rozwinę w kolejnych wpisach.

Z kolei firma Marolex wprowadziła do swojej oferty opryskiwacze profession plus, który dzięki zastosowaniu niewielkiego mieszadła w zbiorniku nadaje się nie tylko do oprysków ale także do bielenia drzewek.

Marolex profession plus
Opryskiwacze Marolex

Czy warto odwiedzać Gardenię?

Moim zdaniem jak najbardziej. Można poznać nowości ogrodnicze, porozmawiać z przedstawicielami i właścicielami firm, a nawet zaopatrzyć się sprzęt ogrodniczy. W tym roku zakupiłam szpadel polskiej firmy Ermet, który już wkrótce zostanie przetestowany podczas kopania ogrodu.

narzędzia ermet
Narzędzia Ermet.