W sobotę odwiedziłam Targi Gardenia 2021, które z powodu pandemii zostały przeniesione z lutego na listopad. Tradycyjnie zgromadziły wielu wystawców oraz miłośników ogrodniczych nowinek. I ja tam byłam, chociaż miodu i wina nie piłam, to sporo ciekawych stoisk odwiedziłam. O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.

XV Targi Gardenia trwały od 4-6.11.2021. W trzech pawilonach prezentowały się firmy produkujące nasiona, rośliny ozdobne, podłoża uprawowe, narzędzia, nawodnienie, nawozy i środki ochrony roślin. Nie brakowało także ozdób ogrodowych, mebli, saun i basenów.

Nowości nasienne Gardenii

Jak co roku postanowiła sprawdzić co nowego w polskich firmach nasiennych. Szczególnie duże stoisko zaprezentował firma Plantico, obecnie połączona z firmami Polan i Spójnia. Złotym medalem targów nagrodzono nasiona ogórka Starter F1 – odmiana wczesna, plenna, pozbawiona goryczy, odporna na choroby i fasoli karłowej Luiza.

Spójnia
Ogórek Starter (Plantico Spójnia)

Firma PNOS przygotowuje wiele nowości na nadchodzący sezon. Będzie to seria nasion profi, czyli nasiona profesjonalne w małych opakowaniach dla ogrodników hobbystów np. pomidor Grandarosa F1. Z nasion pomidorów gruntowych nowością będzie żółty pomidor koktajlowy Koliber.

PNOS
Pomidor Koliber (PNOS)

Na stoisku firmy Torseed szczególnie zachwalano biały burak ćwikłowy Śnieżna kula, z którego można nawet wytwarzać powidła.

Torseed
Burak Śnieżna kula ( Torseed) i powidło z niego.

Nowości podłoża

Tradycyjne pojawiły się wszystkie wiodące firmy produkujące podłoża torfowe – Agaris (Hollas), Kronen, Wokas, KiK.

Firma Agaris przygotowała całą serię podłoży dla ogrodników i działkowców w mniejszych, czytelnie oznakowanych workach.

Sterlux, Aura
Nowe podłoża Sterlux

Niezwykle interesująco przedstawia się oferta podłoży produkowanych na bazie węgla brunatnego firmy Carbohort carbohort.com – więcej informacji na ten temat przedstawię w oddzielnym wpisie.

podłoża z węgla brunatnego
Podłoża na bazie węgla brunatnego

Nowości techniczne

Na stoisku szwajcarskiej firmy Felco moją uwagę przyciągnęły akumulatorowe sekatory, które znacznie ułatwiają pracę w sadzie lub ogrodzie ozdobnym pełnym krzewów. Niestety cena 1500 euro ogranicza klientów tylko do profesjonalnych sadowników.

Sekatory akumulatorowe na targach Gardenia 2021
Sekatory akumulatorowe Felco

Nowatorskim rozwiązaniem w zakresie doświetlania roślin są lampy pulsacyjne – także ten temat rozwinę w kolejnych wpisach.

Z kolei firma Marolex wprowadziła do swojej oferty opryskiwacze profession plus, który dzięki zastosowaniu niewielkiego mieszadła w zbiorniku nadaje się nie tylko do oprysków ale także do bielenia drzewek.

Marolex profession plus Gardenia 2021
Opryskiwacze Marolex

Czy warto odwiedzać Gardenię?

Moim zdaniem jak najbardziej. Można poznać nowości ogrodnicze, porozmawiać z przedstawicielami i właścicielami firm, a nawet zaopatrzyć się sprzęt ogrodniczy. W tym roku zakupiłam szpadel polskiej firmy Ermet, który już wkrótce zostanie przetestowany podczas kopania ogrodu.

narzędzia ermet Gardenia 2021
Narzędzia Ermet.