Od kilku lat zakup polskiego czosnku zimą jest nie lada wyczynem. Na sklepowych półkach króluje czosnek chiński w towarzystwie hiszpańskiego. Dlatego własna, ogrodowa lub działkowa uprawa czosnku ozimego staje się koniecznością. Jak to zrobić aby osiągnąć sukces?
Miesiąc: październik 2024
Stefano Mancuso w swojej książce Niezwykłe podróże roślin zaprasza nas w fascynującą podróż przez świat botaniki, ukazując rośliny nie tylko jako statyczne organizmy, ale jako inteligentne istoty, zdolne do niezwykłych czynów. Autor, znany botanik i neurobiolog roślin, z pasją opowiada o zdolności roślin do poruszania się, komunikowania się, a nawet podejmowania decyzji.
To już trzecia przeczytana przeze mnie książka tegoż autora po ” Naród roślin” i „Rewolucyjny geniusz roślin” . I moim zdaniem to najciekawsza i najbardziej roślinna a najmniej ideowa książka o roślinach.
Pędraki, czyli larwy chrząszczy, to kolejne po nicieniach bytujące w glebie szkodniki ogrodowe. Choć często pozostają niezauważone, to potrafią wyrządzić ogromne szkody w naszych uprawach. Podgryzają korzenie roślin, co prowadzi do ich osłabienia, a nawet obumarcia. Jak rozpoznać obecność pędraków w ogrodzie i jakie są skuteczne sposoby na ich zwalczanie?
Nicienie to szkodniki zaliczane do robaków obłych, o długości 0,5 – 2mm, które najczęściej żerują na systemie korzeniowym roślin – na przykład guzaki, korzeniaki. Tylko nieliczne gatunki atakują organy nadziemne. Przykładem takiego nicienia jest niszczyk zjadliwy. Nicienie uszkadzając korzeń rośliny umożliwiają dostęp innym patogenom glebowym.