Dzisiaj dalszy ciąg moich przygotowań do siewu pomidorów – zaprawianie nasion. Dawniej większość nasion była zaprawiana przez producenta, jednak od pewnego czasu już tak nie jest. Zanim zaczęłam zaprawiać nasiona kilkakrotnie zginęła mi spora część siewek i sadzonek, tak więc postanowiłam sama przeprowadzać ten zabieg. Stosuję zaprawę nasienną T75 DS/WS przeciwko chorobom grzybowym – głównie zgorzeli siewek.

Jak przygotować nasiona pomidorów do siewu?

Do zamykanego plastikowego pojemniczka wsypuję odrobinę zaprawy, dodaję nasiona, zamykam  i kilkakrotnie potrząsam. Zaprawa dość dobrze przylega do nasion, mimo zaprawiania na sucho. Następnie pakuję nasiona do woreczków strunowych , które się łatwo i szczelnie zamyka.

Pojemniczek do zaprawiania naczyn

Pora na nasiona ogórków

W podobny sposób zaprawiam nasiona ogórków, ale w tym wypadku przyleganie zaprawy jest gorsze. Lepsze wyniki dałoby zaprawianie na mokro, ale potem nasiona trzeba wysuszyć, czyli jest z tym więcej pracy.

Zaprawione nasiona pomidorów i ogórków

Kolejnym warunkiem ograniczenia lub wyeliminowania zgorzeli siewek jest używanie świeżego podłoża do wysiewu i odkażonych lub nowych palet rozsadowych i pojemników, ale to już temat na kolejny wpis.