Podłoże to dla roślin, a więc i ogrodnika, sprawa podstawowa. Powinno być wolne od patogenów, bogate w składniki odżywcze i łatwo dostępne.

Te cechy posiada podłoże na bazie węgla brunatnego firmy Carbohort, której stoisko odwiedziłam podczas tegorocznych Targów Gardenia.

Podłoża tradycyjne.

Powszechnie stosowane podłoża torfowe będą  coraz trudniej dostępne. Zmniejsza się ilość torfowisk z których można pozyskiwać surowiec.       

Ziemia kompostowa jest wartościowym podłożem, darmowym dla ogrodników i działkowców. Jednakże sam proces powstawania kompostu jest długotrwały, a ilość nie zawsze wystarczająca.

Podłoże kokosowe jest dość drogie i stosowane w zasadzie tylko do produkcji rozsady.

Carbomat – podłoże z węgla brunatnego

podłoże z węgla brunatnego
Podłoże carbomat

Podłoże z węgla brunatnego jest podłożem organicznym. Nadaje się do upraw bezglebowych ( maty do uprawy warzyw szklarniowych) oraz  jako użyźniacz gleby w uprawach wszystkich gatunków roślin. Jest bogatym źródłem leonardytów, czyli substancji humusowych.

Podłoże powstaje z tzw węgla miękkiego lignitu, pochodzącym z płytkich pokładów – znajdujących się około 5-6 m pod powierzchnią ziemi.

Cechy podłoża najbardziej istotne dla ogrodnika

  • jest wolne od patogenów i nie zawiera substancji szkodliwych dla roślin ( metali ciężkich)
  • zwiększa plony o 20%
  • pozwala o 30% ograniczyć stosowanie nawozów mineralnych
  • jest trwałe – całkowity rozkład następuje po 20 latach
  • ma wyższa zawartość materii organicznej niż kompost czy obornik
  • wpływa korzystnie na wzrost roślin ale także wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych
  • porowata struktura węgla poprawia warunki wodne i powietrzne gleby, zwłaszcza słabych gleb piaszczystych i zdegradowanych
  • zawiera makro i mikroelementy takie jak wapń, żelazo, siarka, miedź, cynk, molibden, bor, mangan

Ściółkowanie

podłoże węglowe
Różne frakcje węgla brunatnego

Węgiel brunatny kojarzy się z bryłami podobnymi do węgla kamiennego. To powszechne skojarzenie nie ma wiele wspólnego z wyglądem Carbomatu, który przypomina raczej brunatny gres lub groszek o odpowiedniej frakcji.

Ściółka taka podobnie jak inne ściółki ogranicza wzrost chwastów, parowanie wody z podłoża, ale dodatkowo uwalnia związki humusowe. Ponadto rozkłada się bardzo wolno, więc nie trzeba jej stale uzupełniać.

Carbohumic, czyli węgiel w płynie

nawóz z węgla brunatnego
Carbohumic sad

Wygodniejsza i łatwiej dostępna formą jest ekstrakt humusowy pozyskiwany z węgla brunatnego – Carbohumic. Jako nawóz organiczny ma podobny skład i działanie jak podłoże Carbomat.

Może być stosowany doglebowo, dolistnie, ale również do zaprawiania nasion i cebul. Jest wygodną formą nawozu organicznego do roślin pojemnikowych i pokojowych.

płynne nawozy
Carbohumic – płynne nawozy z węgla brunatnego

Praktyczne opakowania o pojemności 1 i 5 l ułatwiają korzystanie z preparatu.

Czarne złoto ogrodnika

Węgiel brunatny może być śmiało nazywany czarnym złotem ogrodnika – zarówno w formie stałej jak i płynnej jest uniwersalnym użyźniaczem gleby. Zarówno Carbohumic jak i Carbomat posiada certyfikat – produkt ekologiczny. Mam zamiar wypróbować w nowym sezonie jego właściwości, bo mój ogród ma ziemię piaszczystą i wymaga corocznego nawożenia organicznego. Jeśli chce się na małym obszarze uzyskać duże plony, jest to konieczne.