Pomidorowy ogród z natury jest ogrodem użytkowym. Nic nie stoi na przeszkodzie aby spełniał również walory ozdobne. Idealnie nadają się do tego pomidory o kolorowych liściach zwanych z łaciny variegata.

Liście pomidora Variegata
Liście odmiana variegata

Większość pomidorów ma liście zielone, o typie regularnym, ziemniaczanym bądź bardziej delikatnym marchewkowym. Pomidory variegata charakteryzują się liśćmi zabarwionymi na biało lub kremowo w połączeniu z kolorem zielonym. Procent jasnego zabarwienia jest różny – od pojedynczych plamek, kleksów, obwódek liści po całe zabarwione liście. Jasne paski pojawiają się też na łodygach, owocach, a wg niektórych hodowców również na kwiatach.

Pomidory variegata
Białe prążkowanie na łodygach

Genetyka

Zabarwienie variegata jest cechą genetyczną pomidorów. Za jej powstanie odpowiada gen albescent ( białawy) i słabo poznany gen ghost ( duch) , które warunkują brak chlorofilu w określonych częściach liści i łodyg pomidorów. Gen albescent jest genem recesywnym, toteż odmiany variegata są zawsze rzadkie, nie tylko gdy chodzi o pomidory.

Moje variegaty

Z nielicznych znanych odmian pomidorów variegata w tym roku udało mi się nabyć i wyhodować 3.

Ogrody Zacisza
Owoc Painted Lady

Painted Lady – zielone liście mają delikatne białe i seledynowe pasma na brzegach. Pierwszy pomidor ma delikatne białe prążki na zielonym tle, w stanie dojrzałym ma być czerwony w żółte paski.

Liście pomidora Splash of Cream
Splash of Cream

Splash of Cream – liście wyraźnie łaciate, z dużą ilością białych plam. Pierwszy pomidor na razie zielony, w póżniejszych stadiach rozwoju pasiasty biał0-zielony, a w końcu czerwony.

Liście variegata
Variegata – wyraźna przewaga bieli nad zielenią

Variegata – znaczna przewaga zabarwienia białego i kremowego, barwa zielona tylko na starszych liściach. Odmiana późna, na razie kwitnie, owoce mają być czerwone.

Kwiaty wszystkich odmian są żółte, owoce mają być smaczne – ale na potwierdzenie tej opinii jeszcze muszę poczekać. W tej chwili oryginalna kolorystyka roślin stanowi niewątpliwą ozdobę pomidorowego zagonu przed pojawieniem się ozdobnych z kształtu i koloru owoców moich licznych odmian pomidorów.