Lato niestety się skończyło, pierwszy dzień jesieni przyniósł ochłodzenie i deszcz,    a  ja przeglądam zdjęcia parku Sigurta.

Park jest położony nad jeziorem Garda w miejscowości Valeggio sul Mincio.  W tym roku obchodzi 40 lecie otwarcia dla publiczności. Początki ogrodu, a później parku sięgają roku 1407, kiedy to rodzina Contarini kupiła teren i przy swojej willi założyła włoski ogród. Przez następne stulecia kolejni właściciele przekształcali ogród według własnych potrzeb. W 1941 ogród nabył mediolański przemysłowiec z branży farmaceutycznej Carlo Sigurta . Ogród początkowo o powierzchni 22 hektarów powiększył  do 60 hektarów. Do nawadniania posłużyła woda doprowadzana z pobliskiej rzeki Mincio.  Kolejne pokolenia rodziny Sigurta dbają o dalszy rozwój, chociaż lepszym określeniem będzie rozkwit parku-ogrodu.

Ogród  rozpościera się na pagórkowatym terenie poprzecinanym licznymi alejkami. Można zwiedzać go pieszo przez kilka godzin, skorzystać z półgodzinnej przejażdżki elektryczną ciuchcią ( bez postojów) lub jadąc 9 osobowym elektrycznym busikiem. Ja wybrałam busik. Zwiedzanie trwało około godziny, po drodze przewodniczka opowiada o parku i we wszystkich ciekawych miejscach robi przerwę na podziwianie widoków i zdjęcia.

A jest co podziwiać.

Aleja róż obsadzona 30 000 krzewów Queen Elizabeth.

Labirynt utworzony z 2m szpalerów cisowych. W punkcie centralny pawilon widokowy.

Wielka łąka – soczyście zielony i skoszony trawnik – tło dla pobliskich drzew, w tym wielkiego dębu o obwodzie 6m.

Ogrody wodne, które oczarowały mnie swoim bogactwem  lilii wodnych, z hibiskusami rosnącymi na brzegach, papirusami i innymi roślinami oraz karpiami koi.

Ogród roślin leczniczych.

Rabaty kwiatów sezonowych i kwietne łąki. Na wiosnę są to pola tulipanów, we wrześniu kwitną kany, cynie, begonie, kosmos, dalie, aksamitki i szałwie.

Nie brakuje tu również romantycznych budowli – jest pustelnia, castelletto, ławka zakochanych.

Dla dzieci i nie tylko farma dydaktyczna z wiecznie „głodnymi” kózkami.

Park jest otwarty codziennie od 8 marca do 11 listopada.

Bilet dla dorosłych 12,5 €, dzieci 6,5, maluchy poniżej 4 lat gratis.

Jazda po parku busikiem 5,90/ 3,90, pociągiem 3,50, wózkiem golfowym 18 za godzinę, rower 3€ za godzinę.