Grudzień, ostatni miesiąc roku. Kolejny rok w ogrodzie dobiega końca. Prace ogrodowe właściwie zakończone, czasem tylko zagrabię jeszcze przywiane skądś liście lub zetnę przekwitniętą różę. Nie muszę pędzić do ogrodu, bo zaraz będzie ciemno, a tu jeszcze tyle do zrobienia. Wreszcie mam czas na czytanie. A że życie jest za krótkie na czytanie marnych książek, toteż staram się wybierać te wartościowe.

Niewątpliwie wartościową książka dla ogrodnika jest „Rok w ogrodzie” Dana Pearsona. Autor to brytyjski architekt krajobrazu i ogrodnik, publikujący w brytyjskiej prasie oraz występujący w programach telewizyjnych.

róża
Różą – ilustracja Clare Melinsky, D.Pearson ” Rok w ogrodzie”

„Rok w ogrodzie” to właściwie dziennik ogrodowego życia, bo dla tego kto potrafi patrzeć na otaczającą nas przyrodę każdy dzień odkrywa coś nowego. Życie roślin, podobnie jak nasze, stale się zmienia. Autor w sugestywny i jednocześnie wysmakowany literacko sposób przedstawia rośliny wzrastające i kwitnące w kolejnych miesiącach roku, opisuje warte posadzenia odmiany, a także swoją pracę przy aranżacji ogrodów – własnej posiadłości oraz ogrodów klientów. Książkę można czytać jak powieść w odcinkach dopasowując się czasowo do opisywanej pory roku ( ja tak robiłam) lub jednym tchem jak opowieść z życia ogrodnika artysty. Trzeba tylko pamiętać, że klimat Polski, pomimo jego ocieplenia, to nadal nie jest ciepły morski klimat Anglii, stąd pewne przesunięcie wegetacji roślin. Oto fragment zimowego wpisu autora, jak najbardziej aktualny :

Kocham nasze cztery pory roku, a zimy nigdy nie należy się obawiać, bo właśnie wtedy mamy czas na przemyślenia. Nie ma obłędu, który zawsze wiąże się z sezonem wzrostu, można rozglądać się wokół i chłonąć otoczenie, nie mając wciąż przed oczami długiej na metr listy zadań do wykonania.

Ta książka nie jest typowym podręcznikiem prac do wykonania w każdym miesiącu, jest literackim zapisem roku z życia ogrodnika. Może być również katalogiem wartościowych roślin ozdobnych, bo są one tutaj dokładnie nazwane i opisane. Idealnie nadaje się prezent dla ogrodnika – umila czas oczekiwania na nadejście wiosny. Książkę wydało Wydawnictwo Literackie, a ilustracjami ozdobiła Clare Melinsky, autorka ilustracji do serii książek Harry Potter.

fasola
Fasola tyczna – ilustracja września Clare Melinsky , D.Pearson „Rok w ogrodzie”