Położony na terenie o powierzchni 33 000 metrów kwadratowych ogród willi Panza jest kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w Varese. 

Willa Panza

Willę wzniesiono w połowie XVIII wieku na wzgórzu Biumo na polecenie markiza Paolo Antonio Menafoglio. W 1935 roku kompleks nabył Ernesto Panza di Biumo, który zlecił architektowi Piero Portaluppi’emu sporządzenie projektu renowacji willi i parku. Po śmierci Ernesto posiadłość odziedziczyły jego dzieci, z których Giuseppe postanowił tam zamieszkać. Obecnie w willi znajduje się muzeum sztuki współczesnej.

Ogród willi

Willa i otaczający ją park-ogród stanowią jeden z największych kompleksów architektoniczno-krajobrazowych w regionie Varese.

Villa Panza
Współczesna fontanna-lustro

Wychodząc z willi trafiamy na dziedziniec w kształcie litery U, który otwiera się na ogród i stanowi centralny element kompozycji.

Centralny element dziedzińca to duży zbiornik wodny, w którym jak w lustrze odbija się błękitne włoskie niebo i ściany willi.

Ogrody Zacisza
Żwirowe alejki prowadzą do fontanny

Idziemy przez szerokie otwarte przestrzenie. Żwirowe alejki prowadzą przez zielone partery trawników w odległe zakątki parku. Stare, wysokie drzewa i szpaler bukowy dają tak potrzebny latem cień.

W dominującej zieleni doskonale komponują się pojedyncze rabaty kwiatowe. Rośliny są dobierane nie tylko z uwagi na odporność na upały. Są to także rośliny miododajne, zapewniające nektar owadom. Nie jest to jedyny przejaw troski o przyrodę. Zrezygnowano z grabienia liści opadających z drzew, aby mogły z czasem zamienić się w nawóz. Park posiada zbiorniki na deszczówkę, a by w miarę możliwość wykorzystywać ją do podlewania. W sumie zabytkowy park jest prowadzony w sposób na wskroś współczesny.

Ogród willi Panza
Staw zatopiony w zieleni

Zielona przestrzeń zawieszona między ziemią a niebem  – tak nazywał park ostatni właściciel Giuseppe Panza. Rzeczywiście jest to ogromna przestrzeń, ale warta zobaczenia.