Jest połowa stycznia. Za oknem zima, ale ogrodnicy rozpoczynają przygotowania do nowego sezonu. Pierwszy etap, to przegląd nasion, które pozostały z poprzedniego sezonu.

Przechowywanie nasion

Przechowywanie nasion
Pudełka na nasiona

Każdy ogrodnik czy działkowicz ma swoje pudełko skarbów, czyli nasion. Można trzymać w nim nasiona w dowolny sposób – luzem, spięte gumkami, w kopertach. Ja jednak zachęcam do wykorzystania do tego celu plastikowych przezroczystych kopert. W kopertach różowych trzymam nasiona kwiatów, w zielonych warzyw i ziół. Każda koperta to miesiąc wysiewu rośliny. Dzięki takiemu rozwiązaniu trudniej przeoczyć termin wysiewu .

Ogrody Zacisza
Przezroczyste koperty – dobry sposób na segregowanie nasion

Nasiona warzyw psiankowatych i dyniowatych nie mieszczą się w żadnej kopercie, więc są w oddzielnych pudełkach i torebkach. Oczywiście jednostkowe opakowania tych nasion znajdują się w torebkach strunowych.

Przegląd nasion sianych do gruntu

Nasiona możemy podzielić na dwie grupy – wysiewane bezpośrednio do gruntu i te, które wykorzystujemy do produkcji rozsady. Jakość nasion warzyw wysiewanych do gruntu jest niezwykle istotna, nawet bardziej niż nasion wykorzystywanych do rozsady, ponieważ kiełkują one w mniej korzystnych warunkach niż nasiona na rozsady. Przy ocenie nasion które mamy zamiar wykorzystać w uprawie polowej oceniamy zdolność kiełkowania jak również wygląd nasion i ich zdrowotność. W uprawach profesjonalnych nasiona dzielimy na klasę I i II, a u cebuli i kalafiora także klasę extra. W uprawie z siewu, szczególnie warzyw o długim czasie kiełkowania jak na przykład cebuli, trzeba korzystać z nasion pierwszej grupy i pierwszej jakości.

Przegląd nasion przed siewem
Przegląd nasion – kontrola dat ważności

Zdolność kiełkowania nasion

Przy starych nasionach z lat poprzednich można przeprowadzić test kiełkowania nasion. Na tacce wyścielonej ligniną lub ręcznikiem papierowym dobrze nawilżonym układamy nasiona. Typowo powinno być to 100 nasion w rządkach 10 x 10. W uprawie ogrodowej można użyć tylko 10 nasion. Tackę z nasionami przykrywamy folią i ustawiamy w ciepłym miejscu. Po upłynięciu czasu odpowiedniego dla danego gatunku rośliny obliczamy ilość skiełkowanych nasion. Im wyższy procent tym lepiej, ponieważ nasiona mają dobrą zdolność kiełkowania. Idealnie, gdy mamy ponad 85% skiełkowanych nasion. Jeśli zdolność kiełkowania jest niższa, to można takie nasiona wysiewać, jednak wschody w gruncie będą niższe. Zdolność kiełkowania zależy nie tylko od wieku i jakości nasion, ale także warunków i sposobu przechowywania. Gatunki warzyw takie jak skorzonera czy szczypiorek tracą swoją zdolność kiełkowania już po 2 latach, por, pietruszka i cebula po 2 do 3 latach, sałata czy marchew do 4 lat, pomidor po 5, a ogórek dynia melon dopiero po 8 latach. Niestety w nieodpowiednich warunkach przechowywania, a takie często są w naszych domach, czyli przy nieodpowiedniej wilgotności i temperaturze okres ten może ulec skróceniu.

Moje sposoby na przegląd nasion

Pierwszy przegląd nasion wykonuję po zakończeniu sezonu. Prowadzę notatki, które nasiona na rozsady nie wykiełkowały wcale lub kiełkowały późno i słabo. Takich nasion już w kolejnym roku nie sieję.

Ogrody Zacisza przegląd nasion
Moje pudełko z nasionami

Poza tym zachowuję torebki z wysianych nasion i pamiętam czy rośliny, które wrosły spełniły moje oczekiwania. Dotyczy to zwłaszcza kwiatów – jeśli dana odmiana kwitła słabo lub nie była podobna do opisu na torebce z nasionami, to więcej jej nie posieję.

Przegląd nasion przeprowadzony i już wiem, czego mi brakuje na nowy sezon. Teraz tylko zrobić listę i na zakupy. Ja preferuje zakupy internetowe, bo mam większy wybór odmian z różnych firm nasiennych. Jeśli planujesz zakup z zagranicy – przeczytaj mój artykuł na ten temat.