Co roku w styczniu wiele osób zastanawia się gdzie kupić nasiona na kolejny sezon ogrodniczy. Zasadniczo są dwie możliwości : w sklepach stacjonarnych lub przez internet. Obie formy testuję od lat i wiem, że mają swoje wady i zalety.

Stacjonarne zakupy nasion

Zakupy stacjonarne mają swój urok. Kto nie lubi spacerować pomiędzy regałami pełnymi nasion. Kolorowe torebki ze zdjęciami kwiatów czy warzyw zachęcają do zakupu odmian, których jeszcze nie mieliśmy w ogrodzie. To bardzo miłe uczucie, jeśli mamy gdzieś w okolicy dobry sklep ogrodniczy z atrakcyjnie wyeksponowanym materiałem nasiennym. Warto wybrać się do niego na zimowe zakupy nasion. Najczęściej jednak mamy do dyspozycji market ogrodniczo-budowlany i chociaż nasion będzie tam sporo to jest jednak jeden problem. Takie markety przeważnie mają podpisane umowę z jednym producentem nasion. Tak jest np. z OBI, które sprzedaje nasiona PLANTICO. Mogą to być nasiona pod tzw marką własną jak Verve w Castoramie.

Ogrody Zacisza
W sklepie stacjonarnym można obejrzeć każdą torebkę nasion

Zakupy nasion przez internet

Nie ukrywam, że jest to mój ulubiony sposób robienia zakupów nasion. Jak wiadomo zasoby internetu są nieograniczone. Można znaleźć każdą poszukiwana odmianę. Sklepy internetowe możemy podzielić na dwie grupy.

Sklepy firmowe

Każdy szanujący się producent nasion ma swój sklep firmowy. W sklepie producenta mamy pełne spektrum produkowanych nasion, nawet takich, których nie da się kupić gdzie indziej. Sama wielokrotnie kupowałam w sklepach polskich firm nasiennych : Plantico , PNOS , Torseed i francuskiej Vilmorin. Nasiona w takich sklepach są świeże i pewne, a zakupy bezpieczne nawet dla początkujących ogrodników. Wiele odmian jest produkowanych od lat, czyli są sprawdzone w naszych warunkach klimatycznych. Oczywiście firmy starają się dodawać do swojej oferty różne nowości, aby zachęcić klientów do zakupów.

Gdzie kupić nasiona
Zakup przez internet to łatwy dostęp do różnych odmian nasion

Sklepy ogrodnicze ( wielofirmowe)

Drugą grupą sklepów są internetowe sklepy ogrodnicze, które sprzedają nasiona różnych firm. Czasem jest to kilku producentów. Innym razem sklep ma wyłączność na sprzedaż nasion jednej firmy. W takich sklepach łatwo zrobić zakupy jeżeli poszukujemy nasion różnych producentów. Płacimy wtedy tylko raz za przesyłkę, a nie oddzielnie ze sklepu każdej wybranej firmy nasiennej.

Wiele sklepów ogrodniczych ma swój sklep także na Allegro. Jeśli planujemy zakup wielu nasion, to łatwo osiągniemy kwotę 45 zł i mamy darmową dostawę allegro smart. Na Allegro istnieje możliwość zakupu nasion na sztuki. Są to nasiona odmian profesjonalnych dla producentów warzyw. Osobiście nigdy nie próbowałam tej metody, ale niektórzy klienci chwalą sobie ten sposób pozyskiwania niewielkiej ilości nasion profesjonalnych, głównie pomidorów, bez konieczności zakupu pełnego opakowania np. 100 lub więcej nasion. Trzeba tylko znaleźć odpowiedniego uczciwego, sprzedawcę – korzystając z opinii innych kupujących.

Ogrody Zacisza nasiona pomidorów
Najwięcej kupuję nasion pomidorów

Zakupy z zagranicy

Kolejną możliwością zakupów jest zakup poprzez Amazon i inne platformy zakupowe. Amazon sprzedaje głównie nasiona niemieckich firm takich jak Kiepenkerl i Sperli. Oczywiście są to nasiona z paszportem, i można je bezpiecznie kupować. Z kolei platformy takie jak Ebay albo Etsy sprzedają nasiona nazywane przez niektórych rękodziełem. Są to nasiona pozyskiwane z własnych upraw, czyli zbierane przez ogrodników i sprzedawane w torebkach strunowych jako tak zwane nasiona kolekcjonerskie. To taka nazwa, która ma chronić sprzedawcę przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi za sprzedaż nasion bez paszportu. Tu też wszystko zależy od sprzedawcy. Jeśli sprzedawca jest uczciwy to faktycznie wysyła to co zamawiamy i można zaryzykować zakup. Zarówno Amazon, Ebay jak i Etsy zapewniają ochronę klientom – w razie nie otrzymania przesyłki gwarantują zwrot pieniędzy za zakup.

Zakupy bezpośrednio od firm nasiennych

Istnieją też sklepy internetowe prowadzą je firmy nasienne z zagranicy, które także sprzedają i wysyłają nasiona do Polski. Taką firmą jest na przykład Kleverhof . To niemiecka, rodzinna firma nasienna – twórca własnych odmian pomidorów. Jej nasion także posiadają paszport UE.

Podsumowanie

Jak widać z tego krótkiego przeglądu jest wiele miejsc, gdzie można kupić nasiona. Wszystko zależy od tego jakich nasion szukamy i jaką kwotę chcemy przeznaczyć na te zakupy. Oczywiście wszystkie zakupy z zagranicy są droższe z powodu ceny przesyłki. Przesyłka listowa w ramach Unii kosztuje od 5 do 8 €. Ceny nasion z zagranicy to od 1,5 do 5€. Nie polecam zakupów z Wielkiej Brytanii, gdyż od Brexitu przesyłka stamtąd trwa kilka miesięcy, o ile w ogóle znajdziemy sklep, który wysyła do EU.