Jak co roku – w kwietniu i maju ogrody, miejskie parki i skwery zachwycają ogromną liczbą kolorów i odmian tulipanów. Właściwie tulipanowa gorączka zaczyna się jesienią od zakupów nowych cebulek kwiatowych i chyba żaden ogrodnik nie jest na nią uodporniony.

Teraz to tylko piękne, czasem kosztowne hobby, ale w XVII wieku w Holandii była to prawdziwa epidemia.

Pierwsze cebulki dotarły do Europy z dzisiejszej Turcji na statkach kupieckich.

Pierwsze odmiany przystosowane do uprawy w klimacie umiarkowanym stworzył  botanik Charles de L’Écluse.

W Złotym Wieku Niderlandów stały się obiektem pożądania – ich ceny rosły w zawrotnym tempie podobnie jak popyt na kolejne odmiany. Ludzie brali pożyczki z banków, a potem tracili fortuny, a kwiaty jak to kwiaty – odwdzięczały się pięknym wyglądem ale również zapadały na choroby wirusowe.

Semper Augustus
Tulipan Semper Augustus ( zdj. Wilkipedia)

Najbardziej pożądana przez ówczesnych kolekcjonerów tulipanów odmiana  Semper Augustus miała wartość domu w Amsterdamie, niestety okazała się zawirusowana i nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Można ją obejrzeć tylko na starych rycinach.

Na szczęście dzisiaj nie trzeba tracić fortuny by ozdobić ogród tymi pięknymi kwiatami.

Tulipan ogrodowy

W moim ogrodzie od kilkudziesięciu lat rosną klasyczne czerwone tulipany pozostawiane na zimę.

Tulipan Rococo w pełni rozkwitu.

Co roku przybywają kolejne odmiany i te są po kwitnieniu wykopywane. Robię to nie tylko z powodów zdrowotnych, także uzyskuję miejsce na rabatach do obsadzenia roślinami jednorocznymi. Często wykopuję cały koszyczek z tulipanami i ziemią i przenoszę w mniej reprezentacyjne miejsce  w ogrodzie, gdzie mogą spokojnie przejść cały cykl rozwojowy. Żółknące liście nie stanowią specjalnej ozdoby na rabatach.

Każda odmiana ma swój urok – i te tradycyjne o pojedyńczych płatkach

Tulipan Flaming Flag

jak również pełne

Także modne od niedawna tulipany typu Icecream

Tulipan Exquisit

Niezawodne w kolorowych wiosennych kompozycjach – tu z niezapominajkami, żurawkami, rosnącymi liliami i w tym roku zmrożonymi bergeniami.

Tulipan Grand Perfection.

Warto wspomnieć o kolekcjonerskich odmianach tulipanów tworzonych przez hodowcę Bogdana Królika na pamiątkę znanych Polaków.

Tulipan Maria (kremowy) i Lech Kaczyński

Tulipany to temat rzeka, tu przedstawiłam tylko kilka kwitnących w moim ogrodzie odmian. A możliwości dla miłośników tych kwiatów są ogromne jeśli tylko mamy dostateczną ilość miejsca i cierpliwość do wykopywania cebulek.