Co łączy trzy rzeczy wymienione w tytule? Odpowiedź na to pytanie wydaje się łatwa – w końcu wyścig kolarski i gazeta sportowa, ale pomidory? Oto kilka zdań wyjaśnienia.

La Gazetta dello Sport to największy włoski dziennik sportowy wychodzący od 1896 roku jest wydawany na papierze różowego koloru.  Dziennik ten jest pomysłodawcą, organizatorem i sponsorem wyścigu Giro d’Italia. Podczas wyścigu jest prowadzona klasyfikacja generalna, której lider ma prawo do noszenia różowej koszulki Maglia Rosa.

La Gazetta dello Sport

źródło WIKIPEDIA

Maglia Rosa

źródło WIKIPEDIA

Taką samą nazwę nosi pomidor koktajlowy  nazwany Maglia Rosa na część liderów Giro d’Italia. To odmiana samokończąca  produkująca podłużne, słodkie pomidory o różowo-prążkowanej barwie jak najnowsza wersja koszulki lidera wyścigu.

Jeszcze zielony Maglia RosaDojrzały Maglia Rosa

Może rosnąć w pojemniku, u mnie rośnie w gruncie przy paliku. W tym roku uprawiam go po raz pierwszy i już udało mu się przegonić pomidorową konkurencję. Jak przystało na lidera zajął pierwsze miejsce w wyścigu na dojrzewanie pomidorów gruntowych. Posadzony 11.05 dojrzał 2.07. W końcu koszulka lidera zobowiązuje.