We włoskim regionie Lazio, 60 km od Rzymu znajduje się Giardino do Ninfa – wielki ogród-park w stylu angielskim. Ogrodowym alejkom towarzyszą wijące się strumienie dające przyjemne wrażenie chłodu w upalne letnie dni. Każdy miłośnik ogrodów powinien zobaczyć ten uroczy zakątek Italii.

Historia miasta Ninfa

Nazwa Ninfa pochodzi od istniejącej tu w czasach rzymskich świątyni Najad, czyli nimf opiekunek strumieni, rzek i jezior.

Crinum poweli
Amarylis ogrodowy

Rozkwit miejscowości przypada na okres średniowiecza. Dogodne położenie przy drodze łączącej Rzym z południem Italii, uczyniło z niej punkt poboru cła, co jak wiadomo zawsze stanowiło źródło dochodu.

Bananowy lasek w Giardino di Ninfa
Bananowe zacisze w otoczeniu wiekowych ruin

Kolejni właściciele Ninfy pochodzili z rodzin rzymskiej arystokracji. W XIII wieku przechodzi na własność rodu Caetanich. W XIV wieku miasto zostaje złupione i zniszczone przez żołnierzy antypapieża z drugiej gałęzi rodu Caetanich nie będącej właścicielami posiadłości. Dzieło zniszczenia Ninfy dokończyła epidemia malarii roznoszonej przez komary masowo lęgnące się na terenach błot pontyjskich. Caetani wyprowadzają się do zamku Sermoneta i Rzymu, mieszkańcy do położonych na wzgórzach miejscowości. Ninfa pozostaje pusta i popada w ruinę.

Renesans ogrodu Nimfy

Na początku XX wieku Angielka Ada Bootle Wilbraham , wdowa po księciu Honoracie Caetanim, wraz ze swoim synem Roffredo postanawia stworzyć park w stylu angielskim. Okoliczne bagna zostają osuszone, dzikie chaszcze wykarczowane, a zabytkowe ruiny częściowo odrestaurowane. Oczywiście sprowadza i sadzi liczne odmiany roślin ozdobnych – magnolie, wiśnie ozdobne, klony japońskie, róże. Tworzy ogród angielski, ale we Włoszech, więc nie może w nim zabraknąć szeregów smukłych cyprysów.

Cipressi w Giardiono di Ninfa
Cyprysowa aleja

Ostatnią właścicielką Giardino di Ninfa i wielką ogrodniczką była Leila, córka Roffredo Caetani, artystka malarka. Założyła fundację Caetanich, która obecnie zajmuje się utrzymaniem parku.

Spacer po ogrodzie

Ruiny

Typowe dla parku w stylu angielskim są ruiny. Pierwsze to ruiny katedry Santa Maria Maggiore, w której koronowany był papież Aleksander III. Kolejne to pozostałości kościoła San Giovani – jednego z wielu istniejących kiedyś w Ninfie.

Woda

Strumień w Ogrodzie Nimfy
Progi wodne

Woda jest elementem łączącym różne obszary ogrodu. Liczne większe i mniejsze strumienie zasila rzeka Ninfa, nad którą przerzucono most Ponte Romano i Ponte a Due Luci, czyli most dwułukowy. Nie brakuje tu także niewielkich stawów i progów wodnych.

Bambus

Bambusowy lasek w pobliżu niewielkiego źródełka ma się bardzo dobrze w klimacie Lazio.

Zwiedzanie

Ogród można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Bilety najlepiej zakupić wcześniej przez internet, bo tylko to daje gwarancję wejścia. Zwiedzanie odbywa się w weekendy – dokładne daty i godziny trzeba sprawdzić na stronie ogrodu . Spacer trwa około 1,5 godziny, ale w tak pięknym miejscu czas płynie szybko.

Mapa Giardini di Ninfa
Plan ogrodu