Targi ogrodnicze Gardenia to dla mnie nie tylko przegląd nowości – nasion, nawozów, podłoży, narzędzi i sprzętu ogrodniczego. To prawdziwa uczta dla oczu – mnogość krzewów ozdobnych , kwiatów, roślin cebulkowych ,  a wszystko w ciekawych aranżacjach zachęcających do podobnego urządzenia swojego ogrodu.

Z bogata ofertą roślin cebulkowych i bylin wystąpiła na targach firma Benex .

Firmowe stoisko cieszyło się wielkim powodzeniem klientów, co nie dziwi zważywszy na bogatą ofertę cebulek kwiatowych. Wśród znanych odmian pojawiły się nowe –  lilie Roselily Clarissa, Dejima, Natalia, Lorena i Patricia – lilie o pełnych, stopniowo rozchylających się płatkach i delikatnym zapachu.  Poza dużym asortymentem roślin cebulowych w ofercie firmy znajdują się także liczne byliny jak piwonie, funkie, żurawki, trawy ozdobne, jeżówki oraz prawdziwe rarytasy jak ogrodowe storczyki czy drakunkulus.

Laureatem złotego medalu targów została inna roślina bylinowa alstremeria Summer Breeze ogrodowa z grupy Summer Paradise firmy Clematis.

Tę znaną do tej pory jako kwiat cięty roślinę można teraz uprawiać w ogrodzie – tworzy ona zwarte kępy o wysokości 60cm kwitnące od czerwca do października.

Wśród oferty bylin ozdobnych zachwyciło mnie stoisko szkółki krzewów ozdobnych Zymon z ciemiernikami. Te coraz bardziej popularne wiosenne kwiaty zaprezentowano w  wielu ciekawych odmianach. Mnie szczególnie spodobał się Ice’N Roses Rose i Ice’N Roses Merlot.

Do zakupu magnolii zachęcała ciekawymi okazami i ich delikatnym zapachem firma A&M Kałuzińscy.  

Magnolia

Dla wielbicieli iglaków  szkółka Niedźwiedź przygotowała ekspozycje formowanych okazów.

Iglaki

Nie zabrakło popularnych obecnie ogrodów w szkle i modnych roślin doniczkowych jak Sansevieria siam silver metallica.

Część asortymentu eksponowanego na stoiskach można było nabyć na towarzyszącym targom kiermaszu. Podczas moich wcześniejszych wizyt na targach kiermasz organizowano na otwartej przestrzeni. W tym roku stoiska umieszczono w hali. To oczywiście chroni klientów i sprzedawców przed niepogodą, ale równocześnie powoduje większy tłok – mnie prawie zniechęciło do zakupów. Zdecydowanie wolę sklepy internetowe.

Trochę brakowało mi pokazów florystycznych obecnych dawniej na targach Polagra , z których wydzieliły się targi ogrodnicze Gardeni i Special days Florystyka. Cóż, trzeba będzie wybrać się na jakieś święto kwiatów – może do Książa – w końcu do maja już tylko dwa miesiące.