300 ekosposobów na szkodniki i choroby autorstwa Zbigniewa Przybylaka to pierwszy tom serii Tradycyjny ogród ekologiczny wydanej przez Wydawnictwo Gaj.

W tym tomie, podobnie jak w pozostałych częściach serii, poznajemy tajniki uprawy ekologicznego ogrodu, czyli żyjącego w zgodzie z natura. Przestrzegając 10 przykazań tradycyjnego ogrodu mamy szansę na zdrowe plony i bujną roślinność na naszym skrawku ziemi.

W kolejnych rozdziałach książki autor przedstawia zalecenia uprawowe, które pozwalają na ograniczenie chorób i żerowania szkodników roślin uprawnych.

Bioróżnorodność

Uprawy monokulturowe bardzo ułatwiają owadom znajdywanie potencjalnych żywicieli, a chorobom grzybowym przenoszenie się na kolejne rośliny tego samego gatunku. Dlatego tak ważna jest uprawa współrzędna roślin. Najwygodniejsza forma to uprawa pasowa szczegółowo opisana w książce.

Płodozmian

300 ekosposobów na szkodniki i choroby
Zalety płodozmianu

Płodozmian to kolejny etap ekologicznej uprawy. Wiadomo, że im rzadziej ta sama roślina trafia na daną grządkę tym lepiej. Czym się kierować podczas układania płodozmianu ? Na to pytanie znajdziemy w książce aż 13 odpowiedzi. Warto narysować plan ogrodu z uwzględnieniem plonu głównego, a także przedplonów, poplonów i między/śródplonów. Aby cały proces ułatwić autor podaje nie tylko podział warzyw na grupy botaniczne. Czytelnik otrzymuje także gotowe plany 3,4 i wieloletnich płodozmianów dla małych i większych ogrodów. Oczywiście im ogród mniejszy to zmianowanie jest trudniejsze do przeprowadzenia, ale nie można z niego rezygnować.

Uprawy współrzędne

W uprawach współrzędnych możemy uprawiać rośliny o różnej długości wegetacji, o podobnym okresie wegetacji i wymaganiach cieplnych ale innym pokroju oraz rośliny o krótkim okresie wegetacji uprawiane po sobie. Każdy typ uprawy współrzędnej poparty jest przykładami doboru roślin. Jeśli lubisz szpinak albo wprost przeciwnie, to na pewno zaciekawi cię metoda uprawy współrzędnej Gertrudy Franck. To oryginalny sposób wykorzystania szpinaku w ekologicznym ogrodzie.

Dobre i złe sąsiedztwo roślin

Ogrody Zacisza recenzja
Dobre i złe sąsiedztwo roślin

Allelopatia, czyli wzajemne oddziaływanie roślin poprzez substancje przez nie wydzielane do gleby, a przekazywane innym roślinom poprzez grzyby mikoryzowe, jest znana ogrodnikom. Warto brać ją pod uwagę podczas planowania sąsiedztwa roślin w ogrodzie. W książce znajdujemy czytelne zestawienie korzystnego i niekorzystnego sąsiedztwa nie tylko roślin warzywnych, ale także ziół, kwiatów i drzew owocowych.

Roślinne sposoby na szkodniki i choroby roślin

Do zniechęcania owadów do żerowania na naszych uprawach możemy wykorzystać odpowiednio dobrane rośliny zielne, kwiaty czy warzywa. Znane jest odstraszanie połyśnicy marchwianki przez cebulę, a śmietki cebulanki przez marchew. Ale ile osób słyszało o odstraszaniu miodówki przez nasturcję posianą pod gruszą? Rozdział 6 zawiera wiele takich mniej oczywistych i prawie nieznanych zestawień roślin odstraszających szkodniki.

Tradycyjny ogród ekologiczny
Nasturcja nie tylko ładnie wygląda, ale pomaga chronić rośliny

Podobnie rzecz się ma chorobami. W rozdziale 7 podano przykłady ograniczania chorób roślin poprzez sadzenie w pobliżu odpowiednich roślin. Powszechną chorobę wrażliwych odmian brzoskwiń – kędzierzawość – można ograniczyć przez sadzenie nasturcji i czosnku w pobliżu drzewka. Rośliny mogą także poprawiać smak warzyw.

Ostatnie rozdziały książki to zachęta do zimowego cięcia drzew owocowych i pochwała stosowania ściółek w ogrodzie.

Ogrody Zacisza polecają

300 ekosposobów na szkodniki i choroby, to podobnie jak pozostałe części serii Tradycyjny ogród ekologiczny, lektura obowiązkowa dla osób, które chcą mieć zdrowe warzywa i owoce. Zawarte w książce propozycje korzystnego dla roślin i ogrodnika łączenia roślin są łatwe do zastosowania. Uprawy współrzędne nie wymagają dużo więcej pracy niż monokulturowe, ale za to pozwalają ograniczyć, a często zrezygnować z ochrony chemicznej.

Pomocą dla początkujących ogrodników i działkowiczów będą zawarte w książce praktyczne zestawienia, rysunki i tabelki. Teraz w marcu, kiedy rozpoczynamy wiosenne siewy, warto wykorzystać bogatą wiedzę autora książki, aby latem cieszyć się zdrowymi plonami.