Miejski ogród pełen pomidorów

pomidory

Wysiew pomidorów krok po kroku

Zbliża się połowa marca, czyli optymalny  termin wysiewu pomidorów gruntowych. Przypada on na 6-8 tygodni przed posadzeniem pomidorów w ogrodzie, po ostatnich możliwych przymrozkach wiosennych. A więc zaczynamy.

Pojemniki do wysiewu

Nasiona można zasadniczo siać w każdym pojemniku, byle był on sterylny. Najbezpieczniej używać nowych pojemników. Można również odkażać pojemniki używane w poprzednich latach .

Ja wysiewam nasiona do wielodoniczek – palety rozsadowej o 104 oczkach. Wcześniej korzystałam z tych samych wielodoniczek kilkakrotnie, ale niestety po ubiegłorocznych przejściach z zawirusowanymi nasionami musiałam stare wyrzucić.

Wielodoniczka, czyli paleta rozsadowa

Próby uprawy w doniczkach torfowych biodegradowalnych kończyły się pleśnieniem doniczek i ziemi , więc szybko z nich zrezygnowałam.

Podłoże do wysiewu

Tak jak doniczki powinno być sterylne, a w każdym razie wolne od patogenów. Wybór w sklepach jest duży i niełatwy, warto przyjrzeć się składowi podłoża. Można o tym poczytać tutaj

Pierwszym podłożem w którym uprawiałam pomidory było Kronen. Potem wypróbowałam wiele innych – kokosowe Ceres, torfowe – firmy Hollas, Hartmann i Hydrokomplet.

Podłoże do wysiewu Agaris

W tym roku zaopatrzyłam się w podłoże Agaris, czyli profesjonalna wersja podłoża Hollas. Już rosną w nim siewki bakłażanów, papryki i pomidorów szklarniowych.

Nasiona

Temat rzeka. Wybór nasion na każdy rok to dla mnie prawdziwe wyzwanie, bo jak wybrać te najlepsze z tysięcy odmian, gdy ma się tylko ponad setkę miejsc? A tyle nowych odmian czeka na spróbowanie.

Jak wysiewać pomidory aby otrzymać zdrową rozsadę.
Nasiona pomidorów – bogactwo kolorów i kształtów

Na pewno wpływ na wybór ma to jakie pomidory lubisz, czy chcesz spożywać je na surowo, czy również robić przetwory. Istotne jest też to jakiej wysokości masz paliki – niskie do pomidorów karłowych, czy może wysokie do pomidorów o nieograniczonym wzroście? Na koniec najważniejszy czynnik wyboru nasion – ile czasu możesz/masz zamiar poświęcić uprawie. Czy jesteś w stanie co drugi dzień przeprowadzić lustrację swoich upraw – usuwać odrosty i chore liście, podwiązywać pędy, w razie potrzeby przeprowadzić zabiegi ochronne, podlewać. Jeśli nie masz na to czasu wybierz mniej kłopotliwe w obsłudze pomidory koktajlowe, karłowe, o większej tolerancji na choroby.

Do dzieła

Przygotowania zakończone, siejemy. Wielodoniczki napełniam podłożem, które podlewam i lekko ubijam. Do każdej komórki daję 1 lub 2 nasiona. W tabelce zaznaczam jakie nasiona posiałam. Na liście odmian zapisuję ile nasion zostało wysiane z danej odmiany. Nasionka można przykryć cienką warstwa ziemi lub lekko zagłębić w podłożu.

Pozostaje delikatnie podlać i przykryć. Przykryć można praktycznym plastikowym „wieczkiem – kloszem”, szkłem, folią spożywczą. Najważniejsze by zdjąć przykrycie zaraz po pierwszych wschodach.

Jak ważna jest technika produkcji rozsady wiedzieli już ogrodnicy polscy z okresu międzywojennego – oto fragment książki J. Maciejewskiego „Pomidory”:

Hodowla rozsady ma okresy różne, przeto należy mieć na uwadze czynności wszystkie, żeby wypielęgnować rozsady zdrowe i silne z odmian wyborowych.

Poprzedni

Pomidory szklarniowe 2022 – nowości i klasyka

Następne

Nowe odmiany pomidorów gruntowych

2 komentarze

  1. Lucyna

    Te wiadomości są ogólnie znane. Zainteresowała mnie tabela z zapisami odmian. Ciekawa jestem także , jakie nasiona zostały wybrane do uprawy w gruncie. A może te wiadomości dopiero będą, będę śledzić. Podejrzewam, żę to będzie sporo wiadomości , które wykorzystam do uprawy swoich grunciaków. Pozdrawiam 🙂

    • giardino

      To co wybrałam na ten rok przedstawię w kolejnym wpisie. Zapraszam do śledzenia moich wpisów na FB Ogrody Zacisza i do lektury. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén