Już niedługo zaczniemy produkcję rozsady. Spragnieni prac ogrodniczych zaczniemy robić to, na co tyle czasu czekamy. Wielodoniczki, pojemniki po cateringu i jogurcie zapełnią się podłożem i nasionami. A my będziemy wyglądać pierwszych zielonych kiełków wystawiających swoje liścieniowe głowy z ziemi. Jednak taka kiełkowa idylla nie zawsze jest udziałem każdego ogrodnika. Początkowe etapy produkcji rozsady mogą sprawiać problemy nawet doświadczonym ogrodnikom i działkowcom.
Dlaczego nasiona nie kiełkują?
Stare nasiona
Data ważności nasion jest zawsze podana na opakowaniu. W zależności od gatunku wysiewanej rośliny jest ona inna. I choć niektóre nasiona moga leżeć długo, to jednak zdolność kiełkowania nie jest nieograniczona. Z każdym kolejnym rokiem spada siła kiełkowania, nasiona kiełkują w różnym czasie albo wcale.
Nasiona wysuszone
Nawet nieprzeterminowane nasiona mogą kiełkować słabo lub wcale, gdy były nieodpowiednio przechowywane.
Zbyt niska temperatura podłoża i powietrza
Optymalna temperatura kiełkowania wynosi 22-27° C. W domowych warunkach można ją uzyskać stosując podgrzewane propagatory.
Zbyt niska wilgotność podłoża
W czasie kiełkowania, czyli w 7-10 dni podłoże powinno być stale wilgotne. Dlatego po podlaniu pojemniki z podłożem powinny być przykryte. Oczywiście trzeba zapewnić wentylację poprzez wietrzenie, stosowanie folii perforowanej, pokryw z otworami wentylacyjnymi. Przed wysychaniem podłoża chroni również cienka warstwa piasku. Piasek powinien być sterylny, czyli wyprażony w piekarniku ( i wystudzony).
Patogeny w podłożu – wrogowie rozsady
Podłoża stosowane do wysiewu są różnej jakości. Nie mamy możliwości zbadania ich składu chemicznego, a co dopiero mikrobiologicznego. Możemy natomiast zminimalizować przenoszenie patogenów poprzez odkażanie pojemników rozsadowych i narzędzi. Ja stosuję od kilku lat do tego celu nadtlenek wodoru z jonami srebra, czyli preparat Huwa San.
Niechciani lokatorzy
Posypanie powierzchni podłoża wyprażonym piaskiem poza utrzymywaniem wilgotności spełnia jeszcze jedną ważną funkcję. Ponieważ piasek zawsze jest bardziej suchy niż podłoże torfowe, to nie przepuszcza zapachu podłoża. Zapach ten jest niezwykle atrakcyjny dla ziemiórek i brzegówek, których larwy mogą uszkadzać delikatne korzenie kiełkujących siewek.
Podsumowanie
Wiele problemów pojawiających się na pierwszym etapie produkcji rozsady można uniknąć zapewniając odpowiednie warunki wzrostu ( temperatura i wilgotność) oraz zabezpieczając przed patogenami.
Teraz, kiedy już to wszystko wiesz, masz chwilę spokoju – tylko czekasz. Jednak gdy siewki wykiełkują, mogą pojawić się kolejne wyzwania – o tym w następnym artykule.
Dodaj komentarz