W lutym przygotowania do nowego sezonu trwają w najlepsze. Zwykle po zakupie nasion myślimy o kupnie podłoża do wysiewu. W sklepach stacjonarnych i internetowych jest dostępna jest cała gama substratów do wysiewu. Jak wybrać najlepsze podłoże? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Z czego powstaje dobrego podłoża

Torf

Podstawowym materiałem do produkcji podłoża jest torf. Nie jest to grupa jednolita – mamy torf niski i torf wysoki. Torf niski pozyskiwany jest z płytkich złóż np. na łąkach, na które wraz z wodami gruntowymi spływają nawozy i środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie, co znacznie podnosi zasolenie podłoża. Mogą również zawierać patogeny grzybowe lub bakterie niebezpieczne dla roślin. Torf wysoki powstaje z pokładów mchu torfowca bez dostępu wód gruntowych, jedynie opadowych. Jego pH jest niskie , wymaga buforowania. Niskie jest również zasolenie -0,1-0,2mg/l. Frakcja torfu stosowane do produkcji podłoża powinna być mała – 0-5mm.

Podłoża do wysiewu torf
Podłoże torfowe

Włókno kokosowe

Materiał pozbawiony patogenów, doskonale chłonący wodę. Stosowany samodzielnie we frakcji 0-7mm, lub w połączeniu z torfem. Włókna kokosowe zostają oczyszczone, a następnie zbuforowane, aby uzyskać odpowiednie pH.

Włókno drzewne

W ostatnich latach, w trosce o środowisko naturalne, wiele firm produkujących podłoża stara się zastępować torf włóknem drzewnym. Nowy element podłoży powstaje podczas obróbki drewna iglastego, głownie sosny, na drodze mechanicznej i termicznej. Oczywiście wymaga dodatku kompostu lub włókna koksowego.

substrat do wysiewu
Profesjonalne podłoża do wysiewu to lepsza jakość

Dodatki do podłoży

Najczęściej jest to mieszanka nawozów NPK i kredę ( do podłoży torfowych). Dodatkowo może zawierać mikroelementy. Warto szukać informacji na opakowaniu o składzie nawozowym i zasoleniu danego podłoża. Różne rośliny maja różne wymagania nawozowe. Do poprawy nawodnienia dodawany bywa hydrofil. Z innych składników podłoży należy wymienić piasek, perlit, wermikulit, attapulgit.

Ogrody Zacisza
Wermikulit – dodatek do podłoża

Czego nie powinno być w podłożu

Podłoże do wysiewu powinno być wolne od patogenów glebowych. Nie powinno zawierać innych składników typu patyki, kora, korzenie.

Które podłoże najlepsze?

Odpowiedź jest bardzo prosta – to które ma odpowiedni skład nawozowy, drobną frakcję, niski poziom chlorków, dodatki utrzymujące wilgoć. Skład przeczytamy na opakowaniu. Wydaje się to oczywiste, ale tak nie jest. Zrobiłam przegląd podłoży do wysiewu 11 producentów. Tylko na opakowaniach lub stronie firmowej 4 z nich był podany skład nawozowy. Było to podłoże Hartmann, Aura Agaris, Fertile i Hydrokomplet Bella. Pozostałe : Biovita, Wokas, Target, Kronen, Compo, Ekagro, Ceres nie podają składu NPK – więc kupujesz klasycznego kota (ziemię) w worku. Pozostałe parametry poznamy dopiero po otwarciu opakowania, a nawet później po wysiewie nasion. Informacji o sposobie przechowywania podłoża w hurtowni czy u dostawcy nie dowiemy się wcale, a jest to istotna informacja. Dlatego warto kupować produkty istniejących od lat firm. Najlepiej, gdy są to profesjonalne wersje podłoży, bo są poddawane kontroli jakości, a producenci nie mają zamiaru płacić odszkodowań rolnikom za straty w uprawie wywołane niską jakością podłoża .