Skuteczność oprysku czy to środkami ochrony roślin, czy też nawozami zależy nie tylko od zastosowanego produktu i pogody. Aby opryski przyniosły pożądany przez ogrodnika efekt należy przestrzegać podstawowych zasad.
Temperatura powietrza
Temperatura powietrza, w której przeprowadza się oprysk jest bardzo istotna. Zbyt wysoka może sprawić, że w najlepszym razie zabieg nie będzie skuteczny, a w najgorszy że spowoduje uszkodzenie roślin. Brak skuteczności oprysków w wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza jest spowodowany odparowaniem środka czy nawozu.
Optymalne temperatury powietrza podczas opryskiwania wynoszą :
nawozy dolistne 15-16°C
fungicydy 12-20°C
insektycydy 5-20°C
herbicydy 10-25°C
Temperatura i rodzaj wody
Temperatura wody stosowanej do przygotowania roztworu powinna być podobna do temperatury otoczenia.
Do środków mikrobiologicznych nie należy stosować wody wodociągowej, chlorowanej. Najlepsza będzie deszczówka.
Kolejność dodawania składników
Jeśli w jednym oprysku chcemy podać kilka składników, to istotna jest kolejność dodawania. Do zbiornika w ¾ wypełnionego wodą wlewamy najpierw emulsje, potem zawiesiny, a na końcu oleje (jeśli są stosowane). Przed rozpoczęciem oprysku dobrze jest wykonać tzw. próbę słoikową, aby upewnić się, że składniki się nie wytrącają.
Mieszając nawozy ze środkami ochrony roślin należy sprawdzić na opakowaniu, czy producent dopuszcza takie połącznie.
Pora dnia
Latem opryski najlepiej wykonywać rano lub wieczorem, gdy temperatura nie przekracza 25°C, nasłonecznienie jest niskie, a wilgotność powietrza odpowiednia. Zwłaszcza wieczór jest właściwą porą, gdyż nie są wtedy aktywne owady zapylające.
Siła wiatru
Prędkość wiatru nie powinna przekraczać 4 m/s. Przy prędkości do 2 m/s zaleca się stosowanie zabiegów drobnokroplistych, a przy wyższej prędkości wiatru – średnio i grubokroplistych.
Deszcz przed i po oprysku
Opryskując bezpośrednio po deszczu, należy zmniejszyć stężenie cieczy, aby zapobiec poparzeniu roślin. Silny deszcz częściowo zmywa naturalne woski pokrywającą liście i są one przez to bardziej wrażliwe.
Deszcz po oprysku może spłukać nawóz czy środki ochrony roślin (śor) , dlatego trzeba unikać oprysków przed spodziewanym deszczem. Na wielu śor jest napisane po jakim czasie od aplikacji opady deszczu nie wpłyną na skuteczność środka np. dla Cabrio Duo jest to 1 godzina.
Najlepiej opryskiwać rośliny suche, o dobrym turgorze. Rośliny więdnące potraktują oprysk jako kolejny stres i nie będzie on skuteczny.
Często spełnienie wszystkich warunków jest niemożliwe, a presja chorób czy szkodników jest bardzo duża. Wtedy do ogrodnika należy decyzja czy opryskiwać, czy czekać na idealne warunki pogodowe do opryskiwania.
Dodaj komentarz