Coraz częściej w sieci pada pytanie – kiedy siać pomidory? Zapewne duży wpływ na niecierpliwość ogrodników ma wyjątkowo ciepła jak na styczeń aura. Czy jednak warto się spieszyć?

Od czego zależy termin siewu

W skrócie można powiedzieć, że od warunków które jesteśmy w stanie zapewnić sadzonkom. Dwa najważniejsze to temperatura i oświetlenie.

Temperatura

Optymalna temperatura kiełkowania nasion to 18-20°C. Najlepszy wzrost sadzonek występuje w temperaturze 25°C w dzień 17°C w nocy.

Temperatura określa kiedy siać pomidory
Temperatura powietrza jest ważna

Światło

Światło dzienne w miesiącach zimowych będzie niewystarczające do prawidłowego wzrostu sadzonek stojących na parapecie okiennym. Niezbędne jest doświetlanie rozsady albo uprawianie roślin w ogrzewanej szklarni.

Słońce
Bez słońca nie ma życia

Od odmiany pomidorów

Generalnie możemy podzielić pomidory na odmiany szklarniowe, czyli pod osłony i odmiany gruntowe uprawiane na grządkach czy w donicach.

Termin siewu odmian szklarniowych

Termin siewu zależy przede wszystkim od tego czy mamy ogrzewaną szklarnię do uprawy pomidorów. Jeśli szklarnia jest ogrzewana to można wysiewać pomidory od połowy grudnia i do połowy lutego posadzić je w szklarni.

Kiedy siać pomidory
Nowe nasiona czekają

Jeśli nie dysponujemy ogrzewaną szklarnią to wystarczy wysiać nasiona na początku marca.

W latach kiedy zima była zimą, a wiosna przychodziła w marcu i temperatura stale rosła, wysiewałam pomidory szklarniowe około połowy lutego. Ostatnia dekada, gdy po zimowym ociepleniu przychodziła zimna wiosna sprawiła, że przesunęłam termin siewu na marzec. Ponadto zakupiłam grzejnik do ogrzewania szklarni i teraz mogę bezpiecznie pod koniec kwietnia sadzić pomidory.

Kiedy siać pomidory gruntowe

Czas potrzebny na przygotowanie rozsady to 50-60dni, czyli około 2 miesiące. Pomidory ogrodowe powinno się sadzić po ostatnich spodziewanych przymrozkach czyli po 15 maja. Z matematycznego punktu widzenia termin około 15 marca powinien być idealny. Jeżeli jednak długoterminowe prognozy pogody są korzystne, to oczywiście można sadzić wcześniej.

wielodoniczka
Paleta rozsadowa przyda się wkrótce

Dlaczego nie warto się spieszyć z siewem

Rozsada produkowana w styczniu lub lutym bez zapewnienia idealnych warunków termicznych i świetlnych może być wyciągnięta i blada. Jeśli jeszcze początek maja okaże się zimny i trzeba będzie wstrzymać się z sadzeniem pomidorów do gruntu, to wtedy jest problem. Oczywiście można sadzić rośliny pod kątem, ale już samo zaniesienie wiotkiej gidii do ogrodu jest nie lada wyzwaniem dla ogrodnika. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ nie raz 60cm sadzonki łamały mi się podczas zdejmowania z parapetu i transportu do ogrodu.

Taka wyciągnięta rozsada dłużej się aklimatyzuje do warunków zewnętrznych niż krępa rozsada późniejsza i to kolejny argument za nie spieszeniem się.

Spiesz się powoli – to powiedzenie idealnie pasuje do czasu siewu pomidorów.